X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Prywatne szpitale od 2010 roku

2008-09-30 11:46 wtorek
Wed³ug Platformy Obywatelskiej, tylko prywatyzacja mo¿e uzdrowiæ polsk± s³u¿bê zdrowia. Drugie czytanie projektu odbêdzie siê w sejmie ju¿ w pa¼dzierniku. Przekszta³cenie takie wi±¿e siê z du¿ymi korzy¶ciami dla Pacjentów. Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz – pacjenci unikn± kolejek do specjalistów i uzyskaj± dostêp do placówek prywatnej s³u¿by zdrowia, które podpisz± umowê z NFZ.

Projekt zak³ada przekszta³cenie wszystkich szpitali publicznych w spó³ki prawa handlowego. W Polsce takich placówek jest ponad 700. Maj± one staæ siê komercyjnie dzia³aj±cymi podmiotami prawa handlowego do 2010 roku. Charakterystyczne dla takich podmiotów jest to, ¿e odpowiedzialno¶æ finansow± za funkcjonowanie placówki ponosi zarz±d. Wymusza to wiêksz± dba³o¶æ osób zarz±dzaj±cych o finanse spó³ki.

Zdaniem resortu zdrowia najlepiej po prywatyzacji poradz± sobie dobrze wyposa¿one szpitale, w których jako¶æ ¶wiadczonych us³ug medycznych stoi na wysokim poziomie. Od tego bêdzie bowiem zale¿a³a wysoko¶æ otrzymanych z NFZ pieniêdzy.

Je¿eli pos³owie zaakceptuj± projekt Platformy, szpitalom zostanie umorzona czê¶æ d³ugów. Rz±d ma na to przeznaczyæ 2,7 mld z³. Na pokrycie wszystkich zaleg³o¶ci finansowych pieniêdzy jednak nie wystarczy. D³ug szpitali jest dzi¶ szacowany na 10 mld z³, wiêc wiêksz± czê¶æ bêd± szpitale sp³aca³y same. W tym celu maj± otrzymaæ preferencyjne po¿yczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie wszystkim szpitalom wró¿y siê jednak sukces. Mened¿erowie s³u¿by zdrowia przewiduj± upadek oko³o 70. szpitali, co stanowi 10 proc. placówek objêtych prywatyzacj±.

Ca³emu pomys³owi sprzeciwia siê Prawo i Sprawiedliwo¶æ. Problem widz± w tym, ¿e nowe szpitale bêd± nastawione na zysk. Mo¿e to spowodowaæ zamykanie nierentownych oddzia³ów, na których leczenie jest drogie. Za przyk³±dy podaje siê pediatriê, nefrologiê, po³o¿nictwo, czy ginekologiê. Z tego powodu PiS jest przeciwny ca³kowitej likwidacji szpitali. Przyst±pienie do prywatyzacji powinno byæ dobrowolne.

¬ród³o: Polska – Dziennik zachodni 

ZD