Commercial Union zaprezentował nową koncepcję Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według tej propozycji klienci OFE mogliby uczestniczyć w czterech subfunduszach o różnym stopniu ryzyka.
Jest to pierwsza pełna koncepcja wielu funduszy w ramach OFE. Wybór funduszy miałby zależeć nie tylko od chęci ale i od wieku osoby. Wraz z wiekiem malałaby możliwość uczestniczenia w najbardziej ryzykownych funduszach, które najodważniej inwestują na giełdzie. Obecnie OFE nie różnicują klientów ze względu na wiek i mają jedną politykę inwestycyjną. Doprowadziło to do wypłacania znacznie mniejszych emerytur niż spodziewali się klienci funduszy. Wszystko z powodu spadków na giełdach.
Pomysł Commercial Union popiera Komisja Nadzoru Finansowego, która sama przedstawiła projekt ograniczeń inwestycyjnych OFE. KNF chce wprowadzenia funduszy bardziej ryzykownych i jednego bezpiecznego. Obecnie polityka inwestycyjna OFE jest bardzo ograniczona, tylko 5 procent środków może być inwestowanych za granicą. Commercial Union chce dołączenie do portfela funduszu inwestycji alternatywnych. Portfel inwestycyjny każdego subfunduszu zawierałby odpowiednio dopasowaną kombinację narzędzi inwestycyjnych. Umożliwiłoby to włączenie do portfela danego OFE np. inwestycji alternatywnych, takich jak fundusze hedgingowe czy private equity.
Najbardziej ryzykowny fundusz inwestowałby od 40 do 70 proc. aktywów w akcje, w tym najwyżej 15 proc. w inwestycje alternatywne. Subfundusz o najniższym stopniu ryzyka lokowałby min. 50 proc. środków w obligacje skarbowe, które gwarantują stabilną stopę zwrotu. Obecnie średnioroczny zwrot z portfela inwestycyjnego OFE wynosi około 8,3 proc. Według symulacji gdyby wprowadzono subfundusz, portfel najbardziej agresywny mógłby uzyskać wynik nawet ponad 10,9 proc. Po wprowadzeniu aktywów alternatywnych zyski mogłyby być jeszcze wyższe. Wyliczenia CU wskazują, że stopa zwrotu po zaproponowanych zmianach w całym czterdziestoletnim okresie oszczędzania wyniosłaby 376 proc. Na koniec sierpnia wartość aktywów, którymi zarządzały OFE, wyniosła blisko 140 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
JT