X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak sprawdziæ auto przed kupnem?

2024-06-25 12:35 wtorek
Dowiedz siê, jak powinno przebiegaæ sprawdzenie samochodu przed kupnem oraz na co zwróciæ szczególn± uwagê.

Osoby sprzedaj±ce swoje auta najczê¶ciej chc± zaprezentowaæ je z jak najlepszej strony, aby przyci±gn±æ potencjalnych zainteresowanych. Musisz jednak liczyæ siê z tym, ¿e mog± tak¿e ukrywaæ niektóre fakty zwi±zane np. z uszkodzeniami pojazdu.
 

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – zacznij od jego historii


Do sprawdzenia historii pojazdu wykorzystaj serwis Historia Pojazdu, który jest bezp³atny. Za jego pomoc± dowiesz siê wiêcej na temat konkretnego samochodu. W raporcie znajdziesz informacje na temat m.in. tego, czy nie jest on kradziony. Aby go wygenerowaæ, musisz wpisaæ w odpowiednie rubryki nastêpuj±ce dane:
 
  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny,
  • datê pierwszej rejestracji.

Informacje pochodz± z Centralnej Ewidencji Pojazdów i obejmuj± nie tylko samochody, motocykle i inne pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale tak¿e poza granicami kraju. Dane zagraniczne s± pobierane z systemów funkcjonuj±cych na terenie USA, Kanady i niektórych pañstw europejskich. Dziêki temu jest to niezwykle przydatne narzêdzie.
 

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – stan techniczny

Od stanu technicznego zale¿y, czy auto bêdzie Ci s³u¿y³o bez zarzutu. Musisz wiêc dok³adnie go sprawdziæ. Masz kilka rozwi±zañ:
 
  • odwiedziæ Autoryzowan± Stacjê Obs³ugi (ASO),
  • odwiedziæ serwis samochodowy,
  • skorzystaæ z pomocy do¶wiadczonego eksperta,
  • skorzystaæ z pomocy rzeczoznawcy.

Pierwsza opcja powinna byæ brana pod uwagê przede wszystkim w przypadku warto¶ciowych samochodów. Je¶li wiêc auto, którym jeste¶ zainteresowany, kosztuje ponad 20 000 – 30 000, zdecyduj siê na odwiedzenie ASO. W takich miejscach pracuj± do¶wiadczeni specjali¶ci maj±cy dostêp do pe³nej historii serwisowej oraz korzystaj± z wysokiej jako¶ci sprzêtu diagnostycznego. Wizyta w ASO wi±¿e siê jednak z do¶æ wysokimi kosztami, gdy¿ mo¿e kosztowaæ nawet 500-600 z³. Jednak jest to wydatek, na który warto siê zdecydowaæ, je¶li chcesz mieæ pewno¶æ, ¿e kupujesz auto w dobrym stanie technicznym.

Kolejn± opcj± jest odwiedzenie serwisu samochodowego. Je¶li sprzedaj±cy pojazd za wszelk± cenê namawia Ciê do odwiedzenia konkretnego punktu, lepiej z tego zrezygnuj i wybierz inne miejsce. Da Ci to pewno¶æ, ¿e oglêdziny zostan± przeprowadzone rzetelnie i otrzymasz pe³ne i prawdziwe informacje. Du¿ym atutem serwisów samochodowych jest przystêpniejsza cena. Wiele tego typu miejsc zatrudnia do¶wiadczonych i wykwalifikowanych fachowców oraz dysponuje nowoczesnym sprzêtem. 

Mo¿esz równie¿ skorzystaæ z us³ug niezale¿nego eksperta samochodowego. Jest to dobre rozwi±zanie w sytuacji, gdy pojazd, którym jeste¶ zainteresowany, znajduje siê daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Aby nie traciæ czasu oraz ponosiæ kosztów dojazdu, mo¿esz zleciæ takiemu specjali¶cie wykonanie kompleksowych oglêdzin. Specjali¶ci najczê¶ciej umo¿liwiaj± swoim klientom wybór wariantu podstawowego lub rozszerzonego. W ramach ¶wiadczonych us³ug mo¿e on np. sprawdziæ parametry pojazdu poprzez pod³±czenie go do komputera diagnostycznego oraz zbadaæ grubo¶æ lakieru z wykorzystaniem profesjonalnego miernika. Przygotuje tak¿e kompletny raport wraz z dokumentacj± fotograficzn±. Cena takiej us³ugi zale¿y przede wszystkim od renomy eksperta oraz zakresu oglêdzin.

Ostatnim sposobem na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed jego zakupem jest us³uga rzeczoznawcy. Bardzo czêsto Ci fachowcy specjalizuj± siê w jednej konkretnej marce samochodu, dlatego dok³adnie wiedz±, na co zwracaæ uwagê. Rzeczoznawca mo¿e przeprowadziæ kompleksowe oglêdziny ca³ego samochodu i przedstawiæ Ci raport zawieraj±cy najwa¿niejsze informacje. Zazwyczaj us³ugi tego specjalisty s± dro¿sze ni¿ te ¶wiadczonego przez eksperta samochodowego. 
 

Jak samemu przeprowadziæ oglêdziny samochodu przed zakupem?


Je¶li czujesz siê na si³ach, mo¿esz tak¿e samodzielnie zaj±æ siê przeprowadzeniem oglêdzin samochodu, który zamierzasz kupiæ. Musisz jednak mieæ przynajmniej minimaln± wiedzê na temat pojazdów, aby wiedzieæ, na co zwróciæ szczególn± uwagê. 

Przeprowadzaj±c samodzielne oglêdziny samochodu, dok³adnie sprawd¼ go zarówno z zewn±trz, jak i wewn±trz. Zweryfikuj przede wszystkim:
 
  • karoseriê pod k±tem grubo¶ci – je¶li jest ona ró¿na, mo¿e to oznaczaæ, ¿e auto uczestniczy³o w kolizji czy wypadku i by³o naprawiane,
  • komorê silnika – sprawd¼, czy nie ma wycieków, a jednostka napêdowa w trakcie pracy nie wydaje niepokoj±cych d¼wiêków,
  • spód samochodu – rdza mo¿e negatywnie wp³ywaæ na ¿ywotno¶æ ca³ego pojazdu.

Sprawd¼ równie¿ dzia³anie klocków hamulcowych, ¶wiate³ oraz szyb, a tak¿e drzwi. Popro¶ sprzedaj±cego o mo¿liwo¶æ przejechania siê autem w jego towarzystwie. W ten sposób dowiesz siê, jak samochód zachowuje siê w trakcie jazdy. Dok³adnie ws³uchaj siê w pracê silnika najlepiej przy wy³±czonym radiu. Sprawd¼, czy na desce rozdzielczej nie ¶wiec± siê kontrolki, które mog± informowaæ o powa¿nym problemie z ró¿nymi uk³adami.
 

Zakup samochodu – o czym trzeba pamiêtaæ?


Je¶li po oglêdzinach samochodu oraz weryfikacji jego historii stwierdzisz, ¿e jest to auto spe³niaj±ce Twoje oczekiwania, mo¿esz przej¶æ do jego zakupu. W tym celu niezbêdne jest sporz±dzenie umowy kupna-sprzeda¿y. To bardzo wa¿ny dokument, który bêdzie podstaw± do ewentualnych roszczeñ, gdyby okaza³o siê, ¿e auto mia³o ukryte wady.

Zadbaj o to, aby w umowie pojawi³a siê rzeczywista kwota, jak± zap³acisz za swój nowy samochód oraz zapis o rêkojmi. Jest to ustawowa odpowiedzialno¶æ sprzedaj±cego za wady. Je¶li wiêc po jakim¶ czasie oka¿e siê, ¿e auto wymaga przeprowadzenia naprawy, bêdziesz móg³ na podstawie umowy dochodziæ swoich roszczeñ. W tym dokumencie powinien tak¿e znale¼æ siê dok³adny opis stanu technicznego samochodu. Dziêki niemu bêdziesz mieæ argumenty, ¿e sprzedawca zatai³ przed Tob± istotne informacje na temat ewentualnych wad.
 

Podsumowanie

 
  • W pierwszej kolejno¶ci powiniene¶ sprawdziæ historiê samochodu, którym jeste¶ zainteresowany. Mo¿esz to zrobiæ bezp³atnie, korzystaj±c z serwisu Historia Pojazdu.
  • Stan techniczny mo¿na sprawdziæ m.in. w Autoryzowanej Stacji Obs³ugi oraz niezale¿nym serwisie. Warto tak¿e skorzystaæ z pomocy do¶wiadczonego specjalisty, który przeprowadzi oglêdziny wybranego pojazdu.
  • Sprawdzenie samochodu przed zakupem mo¿na przeprowadziæ tak¿e samodzielnie. Wymaga to jednak chocia¿ minimalnej wiedzy na temat tego, co nale¿y zweryfikowaæ.
  • Przy zakupie samochodu nale¿y sporz±dziæ umowê kupna-sprzeda¿y w dwóch takich samych egzemplarzach. Musz± w niej znale¼æ siê m.in. dane kupuj±cego i sprzedaj±cego, parametry pojazdu oraz informacja o tym, ¿e zbywca nie ukry³ przed Tob± wad pojazdu.
 

FAQ


1. Jakie informacje znajdê w raporcie ze serwisu Historia Pojazdu?

W raporcie s± dostêpne wszystkie informacje o poje¼dzie gromadzone od chwili jego pierwszej rejestracji. Znajdziesz tam dane dotycz±ce m.in. odczytów drogomierza, ubezpieczenia OC, liczby w³a¶cicieli, istotnych szkód czy parametrów auta. 

2. Gdzie sprawdziæ samochód przed kupnem?

W celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, który zamierzasz kupiæ, mo¿esz udaæ siê na Autoryzowan± Stacjê Obs³ugi lub do wybranego serwisu. Pierwsze rozwi±zanie jest zalecane przede wszystkim wtedy, gdy samochód jest drogi. Mo¿esz równie¿ skorzystaæ z pomocy do¶wiadczonego eksperta lub rzeczoznawcy.

3. Czym ró¿ni± siê oglêdziny w ASO a serwisie samochodowym?

Autoryzowane Stacje Obs³ugi maj± dostêp do pe³nej historii serwisowej oraz ¶wiadcz± szerszy zakres us³ug ni¿ serwisy. Przeprowadzaj± m.in. kontrolê grubo¶ci lakieru oraz diagnostykê komputerow± w cenie oglêdzin, a w przypadku warsztatów najczê¶ciej s± to dodatkowo p³atne opcje. Podstawowy zakres us³ugi serwisu obejmuje g³ównie ocenê stanu wnêtrza samochodu, sprawdzenie zawieszenia wraz z hamulcami i geometri± kó³ oraz uk³adu kierowniczego, napêdowego oraz wydechowego.