X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

¦wiat³a pozycyjne - do czego s³u¿± i jak je w³±czyæ?

2023-11-14 07:50 wtorek
¦wiat³a pozycyjne s³u¿± do ostrzegania innych u¿ytkowników ruchu o po³o¿eniu pojazdu na drodze. Zapewniaj± odpowiedni± widoczno¶æ samochodu i uprzedzaj± innych kierowców, rowerzystów czy pieszych o obecno¶ci auta w danym miejscu. Aby w prawid³owy sposób spe³nia³y swoj± funkcjê, musz± byæ odpowiednio u¿ywane. Sprawd¼, jak w³±czyæ ¶wiat³a pozycyjne i w jakich sytuacjach nale¿y to zrobiæ.

Jakie s± rodzaje ¶wiate³ w samochodzie?

Prawid³owe funkcjonowanie systemu o¶wietleniowego samochodu wp³ywa na poziom bezpieczeñstwa i komfortu jazdy kierowcy oraz jego pasa¿erów. Ponadto oddzia³uje na widoczno¶æ auta przez innych uczestników ruchu, co ma ogromne znaczenie dla zminimalizowania ryzyka kolizji. Rodzaj, liczbê, rozmieszczenie elementów instalacji ¶wietlnej oraz barwê i widoczno¶æ ¶wiate³ okre¶laj± przepisy — np. Rozporz±dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbêdnego wyposa¿enia (Dz.U. z 2003 r. Nr 32 poz. 262 ze zm.) czy Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r. Nr 108, poz. 802 ze zm.).
W powy¿szych aktach prawnych znajduj± siê wa¿ne informacje dotycz±ce obowi±zkowego o¶wietlenia zewnêtrznego w poje¼dzie. W¶ród niezbêdnych elementów wyposa¿enia samochodu wymienia siê m.in. ¶wiat³a:
  • drogowe;
  • mijania;
  • kierunkowskazów;
  • hamowania;
  • o¶wietlaj±ce tablicê rejestracyjn±;
  • pozycyjne przednie;
  • pozycyjne tylne;
  • cofania;
  • obrysowe przednie i tylne.
Ka¿dy z wymienionych elementów o¶wietlenia musi byæ sprawne (nawet te nieu¿ywane na co dzieñ). Ponadto wszystkie musz± spe³niaæ wymagania okre¶lone w prawie. Jako przyk³ad wytycznych mo¿na podaæ np. obowi±zek montowania takiej samej ¿arówki w ¶wiat³ach tego samego rodzaju. Prawo okre¶la równie¿, ¿e ¶wiat³a czerwone nie mog± byæ widoczne z przodu pojazdu, a bia³e — z ty³u (poza ¶wiat³em cofania).

Czym s± ¶wiat³a pozycyjne?

¦wiat³a pozycyjne przednie, boczne i tylne zaliczaj± siê do kategorii o¶wietlenia zewnêtrznego, a dok³adniej do ¶wiate³ sygna³owych. W poje¼dzie umieszcza siê je parami, dlatego musz± byæ symetryczne, znajdowaæ siê na tej samej wysoko¶ci oraz mieæ identyczn± barwê i natê¿enie. Przewa¿nie s± to dwa ¶wiat³a barwy bia³ej lub ¿ó³tej selektywnej umieszczone w przednich reflektorach oraz dwa ¶wiat³a czerwone znajduj±ce siê w tylnej lampie zespolonej. Najczê¶ciej stosuje siê w nich ¿arówki R5W lub R10W, tj. o mocy 5 W lub 10 W.
¦wiat³a pozycyjne powinny za³±czaæ siê jednocze¶nie i byæ dobrze widoczne z odleg³o¶ci co najmniej 300 m. Pe³ni± tak± sam± funkcjê jak pozosta³e rodzaje o¶wietlenia nale¿±ce do grupy sygna³owych. Podobnie jak ¶wiat³a hamowania, kierunkowskazy, ¶wiat³a awaryjne, przeciwmg³owe tylne, obrysowe i postojowe, maj± za zadanie ostrzegaæ innych u¿ytkowników ruchu o po³o¿eniu pojazdu na drodze. S³u¿± do oznaczania auta w czasie postoju i podczas jazdy.
Uwaga! Po³±czenia elektryczne w pojazdach s± tak opracowywane, aby nie da³o siê w³±czyæ ¶wiate³ drogowych, mijania, pozycyjnych przednich, obrysowych i przeciwmg³owych przednich, je¶li wcze¶niej nie uaktywniono ¶wiate³ pozycyjnych tylnych. Ponadto w³±czenie ¶wiate³ drogowych, mijania lub przeciwmg³owych przednich przyczynia siê do automatycznego uruchomienia ¶wiate³ pozycyjnych przednich i o¶wietlenia tablicy rejestracyjnej.

Kiedy nale¿y w³±czyæ ¶wiat³a pozycyjne?

W³a¶ciwe o¶wietlenie w znacznym stopniu wp³ywa na bezpieczeñstwo kierowcy, jego pasa¿erów i innych uczestników ruchu. Kwestie u¿ywania ¶wiate³ w sposób zgodny z obowi±zuj±cymi przepisami i utrzymywania ich w odpowiedniej sprawno¶ci dotycz± osoby prowadz±cej auto. Prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje sytuacje, w których kierowca powinien w³±czyæ ¶wiat³a pozycyjne. W¶ród nich wymienia siê:
  • holowanie w okresie niedostatecznej widoczno¶ci (Art. 31. „Warunki i zakazy holowania” — Prawo o ruchu drogowym);
  • postój na jezdni lub poboczu z powodu wypadku b±d¼ awarii pojazdu (Art. 50. „Sygnalizowanie postoju pojazdu” — Prawo o ruchu drogowym.
Uwaga! W poje¼dzie holowanym nie nale¿y w³±czaæ ¶wiate³ awaryjnych, bo mo¿e to wprowadzaæ w b³±d innych uczestników ruchu. Zamiast tego trzeba umie¶ciæ w aucie po lewej tronie z ty³u trójk±t ostrzegawczy i dodatkowo, przy niedostatecznej widoczno¶ci, zapaliæ ¶wiat³a pozycyjne. Alternatywê dla trójk±ta stanowi± ¿ó³te sygna³y b³yskowe wysy³ane w sposób widoczny dla innych kierowców. Ponadto pojazd holuj±cy powinien mieæ w³±czone ¶wiat³a mijania (tak¿e w czasie dobrej przejrzysto¶ci powietrza i dostatecznej widoczno¶ci).

Do czego s³u¿± ¶wiat³a pozycyjne?

Zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym ¶wiat³a pozycyjne maj± s³u¿yæ do sygnalizowania postoju pojazdu. Znajduj± zastosowanie w samochodach niewyposa¿onych w ¶wiat³a awaryjne, które uleg³y uszkodzeniu lub wypadkowi:
  • na autostradzie lub „ekspresówce”;
  • na drodze o nawierzchni twardej.
Nakaz sygnalizowania postoju za pomoc± ¶wiate³ pozycyjnych w obszarze niezabudowanym dotyczy czê¶ci jezdni, na których nie mo¿na siê zatrzymywaæ, oraz pobocza, gdy auto nie jest widoczne z dostatecznej odleg³o¶ci. Przy awariach i wypadkach na terenie zabudowanym konieczno¶æ w³±czenia ¶wiate³ pozycyjnych dotyczy postoju na jezdni w miejscach niedozwolonych.
Uwaga! W razie wypadku lub awarii pojazdu niewyposa¿onego w ¶wiat³a awaryjne nale¿y nie tylko w³±czyæ ¶wiat³a pozycyjne, ale równie¿ zadbaæ o odpowiednie ustawienie trójk±ta ostrzegawczego. Na autostradzie powinien siê on znale¼æ 100 m od uszkodzonego pojazdu, na terenie niezabudowanym 30-50 m od miejsca zdarzenia, a w obszarze niezabudowanym — bezpo¶rednio za autem lub na nim, jednak nie wy¿ej ni¿ 1 m od powierzchni drogi.
 

¦wiat³a pozycyjne a postojowe — ró¿nice

Wiele osób mo¿e nieco zdziwiæ fakt, ¿e ¶wiat³a pozycyjne i postojowe to dwa ró¿ne rodzaje o¶wietlenia. Ich podobnie brzmi±ce nazwy s± nieco myl±ce. Warto zapamiêtaæ, ¿e ¶wiat³a pozycyjne stanowi± obowi±zkowe wyposa¿enie pojazdu, a stwierdzenie jakichkolwiek nieprawid³owo¶ci w zakresie ich funkcjonowania podczas kontroli drogowej mo¿e skoñczyæ siê mandatem. Z kolei ¶wiat³a postojowe nie s± niezbêdne, jednak wiêkszo¶æ producentów samochodów decyduje siê na ich umieszczenie w poje¼dzie. Poprzez ich w³±czenie podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczno¶ci mo¿na lepiej zasygnalizowaæ obecno¶æ auta w danym miejscu. Dopuszcza siê mo¿liwo¶æ aktywowania ¶wiate³ postojowych wy³±cznie od strony ¶rodka jezdni (w samochodach bez przyczepy i pojazdach nie d³u¿szych ni¿ 6 m).
Podsumowuj±c, ¶wiat³a pozycyjne i postojowe to dwa odmienne typy o¶wietlenia. Pierwsze stanowi± obowi±zkowy element wyposa¿enia pojazdu. Drugie — nie s± konieczne, jednak w niektórych sytuacjach mog± byæ u¿ywane jako alternatywa dla ¶wiate³ pozycyjnych.

Jak w³±czyæ ¶wiat³a pozycyjne?

¦wiat³a pozycyjne maj± swoj± kontrolkê na desce rozdzielczej. Po ich uruchomieniu powinien pod¶wietliæ siê symbol przedstawiaj±cy dwa u³o¿one obok siebie reflektory z odbiegaj±cymi od ka¿dego z nich trzema niemal ca³kowicie poziomymi liniami. Takie samo oznaczenie znajduje siê na pokrêtle z w³±cznikiem ¶wiate³ znajduj±cym siê w pobli¿u deski rozdzielczej lub na ga³ce manetki przy kierownicy. Aby uruchomiæ ¶wiat³a, nale¿y wiêc przekrêciæ wska¼nik w odpowiedni± pozycjê i sprawdziæ, czy zapali³a siê odpowiednia kontrolka.

¦wiat³a pozycyjne — podsumowanie

W¶ród elementów o¶wietlenia ka¿dego pojazdu znajduj± siê co najmniej cztery ¶wiat³a pozycyjne — 2 barwy bia³ej lub ¿ó³tej z przodu i 2 barwy czerwonej z ty³u. Niektóre modele s± wyposa¿one równie¿ w ¶wiat³a pozycyjne boczne barwy ¿ó³tej. G³ównym celem stosowania tego rodzaju o¶wietlenia jest sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu aktualnego po³o¿enia pojazdu. Zasady jego u¿ywania okre¶la Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Nakazuje ona uruchamianie ¶wiate³ pozycyjnych w aucie holowanym przy niedostatecznej widoczno¶ci. Musz± je te¿ stosowaæ pojazdy niewyposa¿one w ¶wiat³a awaryjne zatrzymuj±ce siê w okre¶lonych miejscach na autostradzie, drodze ekspresowej i na drodze o utwardzonej powierzchni.