X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak wype³niæ wniosek o rejestracjê pojazdu?

2023-09-15 10:31 pi±tek
Kupno pojazdu, zarówno u¿ywanego jak i nowego, wymusza na nabywcy pewne obowi±zki. Dla wiêkszo¶ci kierowców dope³nianie formalno¶ci to najmniej przyjemny etap kupna samochodu. Mimo to ka¿dy w³a¶ciciel ma obowi±zek zarejestrowaæ auto we w³a¶ciwym urzêdzie. Sprawd¼, co warto wiedzieæ przed udaniem siê do wydzia³u komunikacji i jak z³o¿yæ wniosek o rejestracjê samochodu krok po kroku.

Czym jest obowi±zek rejestracji i kogo dotyczy?

Ka¿dy posiadacz auta musi zarejestrowaæ pojazd w ci±gu 30 dni od daty uzyskania prawa w³asno¶ci. Obowi±zek ten dotyczy zarówno samochodów nowych i u¿ywanych nabytych w kraju, jak i sprowadzonych zza granicy czy otrzymanych w formie darowizny.
Warto wiedzieæ! Za przekroczenie terminu 30 dni na rejestracjê pojazdu gro¿± kary administracyjne nawet do 1000 z³.

Kto mo¿e wype³niæ wniosek o rejestracjê pojazdu?

Wniosek o rejestracjê pojazdu mo¿e z³o¿yæ wy³±cznie osoba do tego uprawniona, tj.:
●       w³a¶ciciel;
●       jeden ze wspó³w³a¶cicieli (je¶li pojazd stanowi w³asno¶æ kilku osób);
●       w³a¶ciciel, pe³nomocnik lub w³a¶ciciel firmy (je¶li auto nale¿y do przedsiêbiorstwa).
Gdy auto ma kilku wspó³w³a¶cicieli i który¶ z nich nie mo¿e stawiæ siê w urzêdzie osobi¶cie, powinien on pisemnie wskazaæ osobê upowa¿nion± do rejestracji pojazdu w jego imieniu.

Gdzie z³o¿yæ wniosek o rejestracjê samochodu?

Wniosek o rejestracjê samochodu nale¿y z³o¿yæ w wydziale komunikacji w³a¶ciwym dla Twojego miejsca zamieszkania — w urzêdzie starostwa powiatowego, w urzêdzie miasta lub w urzêdzie dzielnicy. Przy wyborze miejsca rejestracji bierze siê pod uwagê lokalizacjê, w której przebywa siê przez wiêkszo¶æ roku. Dlatego je¶li jeste¶ zameldowany w £odzi, jednak na sta³e mieszkasz w Gdañsku, auto zarejestrujesz w gdañskim wydziale komunikacji.
Warto wiedzieæ! Je¶li masz zamiar zarejestrowaæ pojazd s³u¿bowy, we¼ pod uwagê starostwo w³a¶ciwe dla siedziby firmy.

Wype³nianie wniosku o rejestracjê pojazdu krok po kroku

Je¶li wiesz ju¿, gdzie z³o¿yæ wniosek o rejestracjê pojazdu i ile masz na to czasu, pora przej¶æ do praktycznych wskazówek dotycz±cych wype³niania dokumentu. W internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów, które u³atwi± Ci ca³y ten proces. Najlepiej skorzystaæ z formularza przygotowanego przez wydzia³ komunikacji w³a¶ciwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Wzór wniosku pobierzesz stacjonarnie we w³a¶ciwym urzêdzie lub online. Niektóre w³adze powiatu czy miasta wzór dokumentu udostêpniaj± przez rz±dowy portal samorzad.gov.pl.

Krok 1. Wpisanie miejscowo¶ci i daty

Wype³nianie wniosku o rejestracjê samochodu, podobnie jak ka¿dego innego pisma urzêdowego, nale¿y rozpocz±æ od okre¶lenia daty i miejsca sporz±dzenia pisma. Co do zasady sekcja okre¶laj±ca dzieñ i lokalizacjê zredagowania dokumentu znajduje siê w górnej czê¶ci wniosku i nale¿y wyrównaæ j± do prawego marginesu. W niektórych wzorach pobranych np. ze strony konkretnego wydzia³u komunikacji nazwa miejscowo¶ci jest ju¿ wype³niona. Wtedy wystarczy tylko wpisaæ datê sporz±dzania wniosku i przej¶æ do dalszych sekcji dokumentu.

Krok 2. Uzupe³nienie danych dotycz±cych w³a¶ciciela pojazdu

W czê¶ci wniosku o rejestracjê zawieraj±cej informacje odno¶nie do w³a¶ciciela pojazdu nale¿y podaæ jego imiê, nazwisko, adres, nr PESEL i datê urodzenia (je¶li samochód nale¿y do osoby fizycznej) lub nazwê spó³ki, adres siedziby firmy i nr REGON (gdy auto stanowi w³asno¶æ przedsiêbiorstwa). A co w sytuacji, kiedy auto ma kilku w³a¶cicieli? Wtedy nale¿y uwzglêdniæ we wniosku o rejestracjê dane ka¿dego z nich. Pierwsza osoba wpisana w dokumencie bêdzie widnia³a w dowodzie rejestracyjnym w sekcjach C.2 i C.2 okre¶laj±cych informacje co do w³a¶ciciela. Dane pozosta³ych osób (wspó³w³a¶cicieli) znajd± siê w adnotacjach.

Krok 3. Podanie nazwy organu wystawiaj±cego

Organ wystawiaj±cy to odbiorca sk³adanego przez Ciebie dokumentu. W zale¿no¶ci od miejsca zamieszkania bêdzie to:
●       starosta — je¶li wniosek o rejestracjê samochodu sk³adasz w wydziale komunikacji urzêdu starostwa powiatowego;
●       prezydent — gdy pismo przekazujesz do wydzia³u komunikacji urzêdy miasta na prawach powiatu;
●       prezydent m.st. Warszawy — je¶li wniosek sk³adasz w wydziale komunikacji urzêdu dzielnicy.

Krok 4. Okre¶lenie celu wniosku

W kolejnej sekcji dokumentu powinna siê znale¼æ informacja, po co sk³adasz pismo. W zale¿no¶ci od sytuacji celem z³o¿enia wniosku bêdzie rejestracja, czasowa rejestracja, wyrejestrowanie oraz zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu. We wzorach dokumentu czêsto widnieje kilka z tych opcji. Wówczas wybrane warianty nale¿y zostawiæ, a niepotrzebne skre¶liæ.
●       Rejestracja — jest konieczna przy zakupie pojazdu zakupionego w Polsce lub za granic±.
●       Czasowa rejestracja — tak± opcjê wykorzystuje siê na czas wywozu pojazdu do innego kraju, odbioru samochodu z miejsca zakupu oraz transportu zwi±zanego z konieczno¶ci± badania technicznego lub naprawy.
●       Wyrejestrowanie — ma zastosowanie w przypadku zez³omowania pojazdu lub jego utraty w wyniku kradzie¿y.
●       Zawiadomienie o nabyciu — stosuje siê przy uzyskaniu na w³asno¶æ auta zakupionego w Polsce.
●       Zawiadomienie o zbyciu — nale¿y z³o¿yæ po sprzeda¿y pojazdu.

Krok 5. Uzupe³nienie danych samochodu

Oczywiste jest, ¿e we wniosku o rejestracjê musisz okre¶liæ dane pojazdu, którego dotyczy dokument. W¶ród informacji o aucie powinien siê znale¼æ jego rodzaj i przeznaczenie (np. samochód osobowy, ciê¿arowy), marka, typ i model, numer VIN (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym w sekcji oznaczonej symbolem E) oraz dotychczasowy numer rejestracyjny. Ponadto we wniosku musisz podaæ datê sprowadzenia samochodu z terytorium cz³onkowskiego UE, o ile pojazdu zosta³ importowany zza granicy lub datê nabycia, je¶li auto kupiono w Polsce.

Krok 6. Stworzenie listy za³±czników

Podczas rejestracji pojazdu wraz z wnioskiem nale¿y z³o¿yæ komplet za³±czników. Ich sk³ad bêdzie siê nieco zmienia³ w zale¿no¶ci m.in. od miejsca zakupu pojazdu (w kraju czy za granic±) oraz stanu auta w momencie nabycia (nowy czy u¿ywany).
W kolejnej sekcji wniosku o rejestracjê pojazdu trzeba wiêc stworzyæ listê za³±czników. W¶ród nich powinien siê znale¼æ:
●       dowód rejestracyjny;
●       potwierdzenie nabycia auta (np. umowa kupna-sprzeda¿y, faktura VAT lub umowa darowizny);
●       dotychczasowe tablice rejestracyjne;
●       pe³nomocnictwo (je¶li auto jest rejestrowane przez osobê upowa¿nion± przez w³a¶ciciela);
●       pismo dokumentuj±ce op³acenie akcyzy i op³at celnych (je¶li pojazd sprowadzono z zagranicy);
●       potwierdzenie przeprowadzenia tzw. zerowego badania technicznego (ma to zastosowanie w przypadku pojazdów, w których dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o aktualnym przegl±dzie oraz przy samochodach importowanych);
●       ¶wiadectwo zgodno¶ci (COC) i za¶wiadczenie o danych (przy rejestracji nowych samochodów).
Warto wiedzieæ! W czasie wizyty w urzêdzie nale¿y mieæ do okazania odpowiedni dokument to¿samo¶ci. Dla osób fizycznych bêdzie to dokument to¿samo¶ci ze zdjêciem, a dla osób prawnych odpis z KRS.

Krok 7. Okre¶lenie dodatkowych wniosków

W zale¿no¶ci od sytuacji, w dokumencie mo¿esz wnioskowaæ o zachowanie obecnego numeru rejestracyjnego oraz o wydanie indywidualnych lub zmniejszonych tablic rejestracyjnych. Rejestracja z w³asnym napisem kosztuje dodatkowo 1000 z³ (w przypadku samochodów osobowych) lub 500 z³ (w motocyklach). 

Krok 8. Z³o¿enie podpisu pod wnioskiem o rejestracjê samochodu

Ostatnim, jednak jednym z najwa¿niejszych elementów wniosku o rejestracjê samochodu, jest odrêczny podpis osoby sk³adaj±cej dokument w urzêdzie. Je¶li pismo ma dostarczyæ osoba upowa¿niona, przed podpisem nale¿y dodaæ skrótz up.

Podsumowanie

●       Je¶li kupi³e¶ auto w kraju lub za granic±, masz 30 dni na jego zarejestrowanie w odpowiednim wydziale komunikacji.
●       Wniosek o rejestracjê samochodu mo¿e z³o¿yæ w³a¶ciciel, wspó³w³a¶ciciel lub osoba upowa¿niona.
●       Wzór wniosku o rejestracjê samochodu znajdziesz w internecie lub stacjonarnie w wydziale komunikacji.
We wniosku powinny znale¼æ siê m.in. dane w³a¶ciciela pojazdu, nazwa organu rejestruj±cego, informacje o samochodzie (rodzaj, marka, typ model, numer VIN), lista za³±czników, podpis.