X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jazda bez uprawnieñ. Co za ni± grozi?

2023-09-13 15:07 ¶roda
Wiele osób twierdzi, ¿e kurs na prawo jazdy nie uczy prowadzenia samochodu, a jedynie przygotowuje do zdania egzaminu pañstwowego. W tym twierdzeniu mo¿e i tkwi ziarno prawdy, jednak uczestnictwo w szkoleniu jest niezbêdne do uzyskania podstawowej wiedzy z zakresu obs³ugi auta, przepisów ruchu drogowego czy reagowania na sytuacje awaryjne. Sprawd¼, co grozi za jazdê bez uprawnieñ w 2023 roku!

Jakie dokumenty musi mieæ przy sobie kierowca?

W ci±gu ostatnich kilku lat wprowadzono wiele istotnych zmian z zakresie dokumentów, które powinien mieæ przy sobie kierowca w razie kontroli drogowej czy st³uczki. Jeszcze do niedawna ka¿da osoba wsiadaj±ca za kó³ko musia³a dysponowaæ fizycznym dowodem rejestracyjnym i papierowym potwierdzeniem wa¿no¶ci polisy OC (ten obowi±zek zniesiono 1 pa¼dziernika 2018 roku) oraz prawem jazdy (dokument nie musi byæ wo¿ony w aucie od 5 grudnia 2020 roku).
Obecnie kierowca powinien mieæ przy sobie wy³±cznie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzaj±cy to¿samo¶æ. Oznacza to, ¿e dowód rejestracyjny wraz z polis± i prawem jazdy mo¿na zostawiæ w domu, a w razie potrzeby funkcjonariusze zweryfikuj± niezbêdne dane w bazie CEPiK z wykorzystaniem Twoich podstawowych danych osobowych.

Co zawiera baza CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system informatyczny gromadz±cy informacje o zarejestrowanych w Polsce pojazdach i osobach maj±cych uprawnienia do ich prowadzenia. Dane znajduj±ce siê w systemie s± pozyskiwane od wydzia³ów komunikacji rejestruj±cych pojazdy i wydaj±cych uprawnienia do kierowania, ubezpieczycieli, stacji kontroli pojazdów i s³u¿b takich jak Policja czy Inspekcja Ruchu Drogowego.
W bazie CEPiK znajduj± siê dane na temat:
  • pojazdu (marka, model, pojemno¶æ i moc silnika, liczba miejsc);
  • dokumentów samochodu;
  • obecnych i wcze¶niejszych w³a¶cicieli;
  • obowi±zkowego ubezpieczenia OC;
  • badañ technicznych i odnotowywanych w czasie przegl±du wskazañ licznika;
  • osób maj±cych prawo jazdy;
  • osób, którym cofniêto uprawnienia;
  • osób maj±cych zakaz prowadzenia pojazdów.
Zakres danych gromadzonych w bazach CEPiK okre¶la ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

Co grozi za jazdê bez prawa jazdy w 2023?

Wsiadanie za kó³ko bez prawa jazdy to du¿a nieodpowiedzialno¶æ. Aby maksymalnie zniechêciæ do nielegalnego prowadzenia pojazdów, ustawodawca wprowadza coraz to surowsze kary. Obecnie za kierowanie samochodem czy motocyklem bez uprawnieñ gro¿± grzywny finansowe, tymczasowe lub do¿ywotnie odebranie prawa jazdy i nawet wiêzienie. Wymiar kary zale¿y m.in. od skali przewinienia i okoliczno¶ci zatrzymania.

Prowadzenie pojazdu innej kategorii bez uprawnieñ

W polskim prawie wyró¿nia siê a¿ 16 kategorii prawa jazdy. Ka¿da z nich uprawnia do kierowania innego rodzaju pojazdami i stawia przed kandydatami na kierowcê inne wymagania dotycz±ce wieku czy do¶wiadczenia za kó³kiem. Co do zasady osoby maj±ce kategoriê A mog± legalnie przemieszczaæ siê motocyklami, kategorii B — pojazdami osobowymi, a C — ciê¿arówkami. Ustawodawca wprowadzi³ w tym zakresie pewne ograniczenia i przywileje, które mog± sprawiaæ trudno¶ci w interpretacji przepisów.
Najwiêcej niejasno¶ci budzi przepis uprawniaj±cy kierowców z prawem jazdy kategorii B do prowadzenia motocykli (kategoria A) bez konieczno¶ci zdawania osobnego egzaminu. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e w takiej sytuacji dopuszcza siê kierowanie wy³±cznie pojazdem o maksymalnej pojemno¶ci skokowej silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW. Ponadto warunkiem niezbêdnym do prowadzenia takiego jedno¶ladu jest co najmniej 3-letnie do¶wiadczenie jako kierowca kategorii B.
W czasie zatrzymania na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu kierowcy niemaj±cemu odpowiednich uprawnieñ do prowadzenia danego typu samochodu czy motocykla grozi grzywna w wysoko¶ci od 1 500 do 30 000 z³. Ponadto ka¿da taka sprawa trafia do s±du w celu orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesiêcy do nawet 3 lat. Je¶li zakaz bêdzie trwa³ d³u¿ej ni¿ rok, skazany ma obowi±zek przyst±piæ ponownie do pañstwowego egzaminu na prawo jazdy.
Warto wiedzieæ! Osoba przy³apana na prowadzeniu samochodu czy motocykla bez w³a¶ciwego prawa jazdy nie mo¿e kontynuowaæ podró¿y. Oznacza to, ¿e pojazd musi wówczas zostaæ odebrany przez kogo¶ z odpowiednimi uprawnieniami lub zostaæ odholowany na koszt zatrzymanego.

Jazda bez uprawnieñ po tymczasowym zatrzymaniu prawa jazdy

Za prowadzenie pojazdu pod wp³ywem alkoholu, przejazd przez skrzy¿owanie na czerwonym ¶wietle, przekroczenie prêdko¶ci o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a tak¿e za przewo¿enie zbyt wielu osób w aucie grozi tymczasowe zatrzymanie prawa jazdy. Taki zakaz dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Oznacza to, ¿e przez wskazany okres nie mo¿na wsiadaæ za kó³ko, aby nie naraziæ siê na poniesienie kolejnych konsekwencji.
Mimo to zdarza siê, ¿e niektóre osoby decyduj± siê na jazdê samochodem czy motocyklem nawet po tymczasowej utracie uprawnieñ do kierowania. Wtedy, je¶li prawo jazdy zosta³o zabrane takiemu kierowcy na 3 miesi±ce, po ponownym zatrzymaniu okres zakazu wyd³u¿a siê o kolejne 3 miesi±ce. Przy jeszcze jednym przy³apaniu na nielegalnej je¼dzie, kierowca musi liczyæ siê z odebraniem prawa jazdy na podstawie decyzji starosty i konieczno¶ci± ponownego przyst±pienia do egzaminu.

Prowadzenie auta po odebraniu prawa jazdy

Wiêkszo¶æ kierowców, którzy czasowo utracili prawo jazdy podporz±dkowuje siê do wydanego orzeczenia i na czas obowi±zywania zakazu rezygnuje z wsiadania za kó³ko. Osoby ignoruj±ce decyzjê starosty o odebraniu uprawnieñ i prowadz±ce pojazd bez dokumentu, nara¿aj± siê na karê wiêzienia do 2 lat, o czym decyduje s±d. Ponowne z³amanie zakazu kwalifikuje siê ju¿ jako przestêpstwo, za co zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego grozi pobyt w wiêzieniu od 3 miesiêcy do 5 lat i nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda bez ¿adnych uprawnieñ

Naukê prowadzenia pojazdu niektóre osoby rozpoczynaj± jeszcze na d³ugo przed rozpoczêciem kursu i zdaniem egzaminu pañstwowego. Zdarza siê te¿, ¿e mimo zdobycia odpowiednich umiejêtno¶ci, nigdy nie trafiaj± do WORD-u, a samochodem czy motocyklem przemieszczaj± siê bez uprawnieñ. Takie postêpowanie jest karane grzywn± w wysoko¶ci od 1 500 do nawet 30 000 z³.

Czy pasa¿er odpowiada za kierowcê prowadz±cego bez uprawnieñ?

W spo³eczeñstwie panuje przekonanie, ¿e osoby bêd±ce ¶wiadkami prowadzenia pojazdu pod wp³ywem alkoholu s± w pewnym sensie za ten czyn wspó³odpowiedzialne. Ma to odzwierciedlenie w ustawodawstwie, a konkretniej w Art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeñ. Zgodnie z prawem osoba zezwalaj±ca na kierowanie w³asnym pojazdem kierowcy po spo¿yciu alkoholu podlega karze grzywny. Ten przepis jest do¶æ popularny, jednak ma³o kto wie, ¿e podobne regulacje dotycz± dopuszczania do jazdy osób nie maj±cych odpowiednich uprawnieñ. Wspomniany Art. 96 Kodeksu wykroczeñ informuje, ¿e pasa¿er mo¿e zostaæ ukarany za taki czyn mandatem wysoko¶ci 300 z³.

Jazda bez prawa jazdy w 2023 a kwestia ubezpieczenia

Je¶li kierowca bez prawa jazdy spowoduje wypadek, osoby przez niego poszkodowane i tak otrzymaj± odszkodowanie. W wielu przypadkach ubezpieczyciel lub UFG (w zale¿no¶ci od tego, kto wyp³aci³ ofiarom rekompensatê) mog± domagaæ siê od sprawcy lub w³a¶ciciela pojazdu zwrotu poniesionych ¶rodków w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego.

Podsumowanie

  • Od kilku lat kierowcy nie musz± woziæ ze sob± dowodu rejestracyjnego, polisy i prawa jazdy. W czasie kontroli policji trzeba jednak okazaæ dowód osobisty, aby funkcjonariusze mogli sprawdziæ w bazie CEPiK dane na temat pojazdu, polisy i uprawnieñ do prowadzenia.
  • Na osobê prowadz±c± pojazd mechaniczny bez w³a¶ciwych uprawnieñ mo¿e zostaæ na³o¿ona kara grzywny w wysoko¶ci od 1 500 do nawet 30 000 z³. Nieodpowiedzialnym kierowcom bez prawa jazdy w skrajnych przypadkach grozi te¿ kara wiêzienia.
  • Kierowca prowadz±cy pojazd bez uprawnieñ mo¿e zostaæ poci±gniêty do odpowiedzialno¶ci finansowej za spowodowane przez niego szkody.