Prawo jazdy to dokument wystawiany przez w³adze pañstwowe upowa¿niaj±cy do prowadzenia pojazdów. Jest wydawany przez starostê w³a¶ciwego dla miejsca zamieszkania osoby, która siê o niego ubiega. Zdarzaj± siê sytuacje uniemo¿liwiaj±ce osobisty odbiór prawa jazdy z urzêdu. Wtedy dopuszcza siê mo¿liwo¶æ wyznaczenia pe³nomocnika, co musi potwierdzaæ odpowiednie za¶wiadczenie. Sprawd¼, co powinno zawieraæ takie upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy.
Ile siê czeka na prawo jazdy?
Wydanie prawa jazdy to do¶æ z³o¿ona procedura, dlatego je¶li wydaje Ci siê, ¿e wystarczy zdaæ egzamin, aby uzyskaæ dokument, mo¿esz byæ nieco zaskoczony. Zanim prawko znajdzie siê w Twoim portfelu, musisz dope³niæ wielu formalno¶ci.
Przed uzyskaniem prawa jazdy niezbêdne jest m.in. wykonanie badañ lekarskich u lekarza orzecznika, wykonanie fotografii do dokumentu oraz z³o¿enie wniosku w odpowiednim wydziale komunikacji. Pó¼niej, dopiero po odbyciu kursu teoretycznego i praktycznego, mo¿na przyst±piæ do egzaminów pañstwowych. Je¶li uzyska siê pozytywny wynik, informacja na ten temat zostaje przekazana przez o¶rodek ruchu drogowego do urzêdu. Nastêpnie trzeba jeszcze zap³aciæ za wydanie dokumentu, co kosztuje 100,50 z³. Potem pozostaje tylko oczekiwaæ na prawo jazdy. Ile? Z regu³y trwa to ok. 2 tygodni, chocia¿ urz±d ma na dostarczenie dokumentu do 30 dni.
Jakie dokumenty s± potrzebne do wydania prawa jazdy?
Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy zale¿y od wielu czynników. Wp³yw na to, jak szybko dostaniesz dokument, ma zarówno efektywno¶æ pracy urzêdników, jak i Twoja dok³adno¶æ. Je¶li dostarczysz wszystkie niezbêdne dokumenty wype³nione w odpowiedni sposób, mo¿esz zwiêkszyæ szanse na szybkie otrzymanie prawka. Formalno¶ci dope³nisz w czasie wizyty w urzêdzie komunikacji lub za po¶rednictwem Elektronicznej Platformy Us³ug Administracji Publicznej (ePUAP).
Aby uzyskaæ dokument uprawniaj±cy do kierowania pojazdami, przygotuj:
-
wniosek o wydanie prawa jazdy;
-
za¶wiadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy;
-
zdjêcie zgodne z wymogami okre¶lonymi w prawie zrobione maksymalnie 6 miesiêcy wcze¶niej.
Je¶li w chwili z³o¿enia wniosku nie masz jeszcze ukoñczonych 18 lat, do dokumentów musisz do³±czyæ zgodê rodzica lub opiekuna prawnego.
Czym jest upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy?
Upowa¿nienie to dokument wystawiany osobie trzeciej, która ma wykonaæ za Ciebie jak±¶ czynno¶æ, np. wyst±piæ w Twoim imieniu przed urzêdem. Jest to tzw. jednoosobowe o¶wiadczenie woli. Takie oddelegowanie jakiego¶ zadania niejednokrotnie u³atwia za³atwienie spraw formalnych. Nale¿y jednak pamiêtaæ, aby nie myliæ upowa¿nienia z pe³nomocnictwem, bo oba te dokumenty nieco siê od siebie ró¿ni±.
Otó¿ upowa¿nienie to pozwolenie na wykonanie jakiej¶ czynno¶ci powierzonej przez upowa¿niaj±cego, np. do z³o¿enia lub odebrania dokumentów. Z kolei pe³nomocnictwo umo¿liwia wyra¿enie woli przez osobê, której go udzielono (czyli np. podpisanie umowy w Twoim imieniu).
Upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy ma charakter jednorazowy i powinno mieæ formê pisemn±. Ponadto musi konkretnie okre¶laæ, do jakich czynno¶ci upowa¿nia i kogo.
W jakich sytuacjach przyda siê upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy?
Upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy wielu osobom pozwoli³o unikn±æ nerwów i w ³atwiejszy sposób uzyskaæ dokument. Brak mo¿liwo¶ci osobistego stawienia siê w urzêdzie mo¿e powodowaæ nadmierny stres, którego i tak nie brakuje w ca³ym procesie starania siê o prawko.
Do skorzystania z pomocy pe³nomocnika czêsto zmusza:
-
z³y stan zdrowia — nag³a choroba lub pobyt w szpitalu s± w stanie pokrzy¿owaæ wiele planów. Na szczê¶cie w czasie przed³u¿aj±cej siê rekonwalescencji mo¿esz poprosiæ o pomoc zaufan± osobê, która odbierze za Ciebie dokument z urzêdu;
-
praca — niektóre zawody wymagaj± cyklicznych wyjazdów np. za granicê lub w delegacjê, co uniemo¿liwia szybkie stawienie siê w wydziale komunikacji. S± te¿ profesje, które narzucaj± konieczno¶æ przebywania poza domem nawet przez kilka miesiêcy, np. praca jako cz³onek za³ogi samolotu lub statku. Wówczas warto zwróciæ siê do przyjaciela lub rodziny o drobn± przys³ugê polegaj±c± na stawieniu siê w urzêdzie w Twoim imieniu;
-
odleg³o¶æ — mo¿e siê zdarzyæ, ¿e Twoje prawo jazdy bêdzie dostêpne do odbioru akurat wtedy, kiedy jeste¶ na wakacjach lub wyjecha³e¶ w odwiedziny do znajomych. Wtedy równie¿ mo¿esz skorzystaæ z pomocy kogo¶ bliskiego, kto odbierze prawo jazdy za Ciebie.
Co powinien zawieraæ dokument upowa¿nienia do prawa jazdy?
Aby upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy mia³o moc, musi zawieraæ pisemne o¶wiadczenie woli. W praktyce oznacza to, ¿e w takim dokumencie trzeba zawrzeæ ¶ci¶le okre¶lone informacje. W zale¿no¶ci od chêci i mo¿liwo¶ci mo¿esz przygotowaæ pismo odrêcznie lub z u¿yciem komputera i drukarki. W internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów, które pozwol± Ci szybko sporz±dziæ dokument w prawid³owy sposób.
Upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy powinno zawieraæ:
-
miejscowo¶æ i datê przygotowania dokumentu;
-
dane osobowe upowa¿niaj±cego — imiê, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer i seria dowodu;
-
dane osobowe upowa¿nionego — imiê, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer i seria dowodu;
-
okre¶lenie czynno¶ci, do której siê upowa¿nia (odbiór prawa jazdy);
-
adres wydzia³u komunikacji;
-
datê wa¿no¶ci upowa¿nienia;
-
podpis osoby upowa¿niaj±cej.
Kto mo¿e odebraæ moje prawo jazdy?
Co do zasady nie ma ¿adnych ograniczeñ dotycz±cych osób, którym da siê udzieliæ upowa¿nienia. W zale¿no¶ci od w³asnych preferencji mo¿esz wybraæ znajomego z pracy, s±siada lub kogo¶ z rodziny. W teorii upowa¿nienie wystawisz nawet nieznajomemu. Pamiêtaj jednak, aby wybraæ zaufanego i w miarê bliskiego cz³owieka, któremu bêdziesz w stanie powierzyæ dokument zawieraj±cy do¶æ szczegó³owe dane osobowe.
Ile kosztuje udzielenie pe³nomocnictwa?
Udzielenie pe³nomocnictwa to czynno¶æ, która w niektórych sytuacjach wymaga wniesienia dodatkowej op³aty na rzecz urzêdu. Jako osoba upowa¿niaj±ca zap³acisz:
-
17 z³ — za standardowe pe³nomocnictwo;
-
22 z³ — za pe³nomocnictwo z potwierdzeniem zgodno¶ci z orygina³em. Ma ono tak± sam± wa¿no¶æ, jak oryginalny dokument.
Op³ata za pe³nomocnictwo nie jest wymagana przy delegowaniu cz³onka rodziny do za³atwienia danej sprawy. Oznacza to, ¿e je¶li poprosisz o odbiór prawa jazdy krewnego, np. ma³¿onka, siostrê, brata, dziecko lub rodzica, nie musisz martwiæ siê o ¿adne dodatkowe koszty. Wtedy udzielenie pe³nomocnictwa jest ca³kowicie bezp³atne, a do odbioru dokumentu w wydziale komunikacji osoba upowa¿niona potrzebuje jedynie odpowiednich dokumentów.
Jakie dokumenty musi mieæ osoba upowa¿niona przy odbiorze prawa jazdy?
Wiesz ju¿, czym dok³adnie jest upowa¿nienie i jak je poprawnie sporz±dziæ, jednak nawet bardzo skrupulatnie przygotowane pismo na nic siê nie przyda, je¶li upowa¿niony w czasie wizyty w urzêdzie nie bêdzie mia³ ze sob± odpowiednich dokumentów. Urzêdnik przed wydaniem prawa jazdy Twojemu bliskiemu na pewno zapyta o:
-
upowa¿nienie do odbioru prawa jazdy z podpisem upowa¿niaj±cego;
-
dowód to¿samo¶ci lub paszport do wgl±du;
-
potwierdzenie wniesienia op³aty za wydanie prawa jazdy;
-
dowód wp³acenia nale¿no¶ci skarbowej za udzielenie upowa¿nienia (dotyczy upowa¿nionych, którzy nie s± z Tob± spokrewnieni).
Wa¿ne! Upowa¿nienie do odebrania prawa jazdy nie wymaga potwierdzenia notarialnego, co znacznie upraszcza jego sporz±dzenie. Taki dokument przygotujesz w krótkim czasie, a mo¿e on rozwi±zaæ wiele Twoich problemów. |
Podsumowanie
-
Osoby, które nie s± w stanie odebraæ prawa jazdy osobi¶cie, mog± oddelegowaæ do tego kogo¶ zaufanego.
-
Odbiór prawa jazdy przez osobê trzeci± jest mo¿liwy dopiero po okazaniu odpowiedniego upowa¿nienia.
-
Upowa¿nienie powinno zawieraæ okre¶lone informacje na temat upowa¿niaj±cego i upowa¿nionego. Ze wzglêdu na to, ¿e jest to jednostronne orzeczenie woli, na dokumencie wymagany jest wy³±cznie podpis wystawiaj±cego.
-
Odebranie prawa jazdy mo¿na powierzyæ ka¿demu, jednak za upowa¿nienie wystawione osobie niebêd±cej cz³onkiem rodziny trzeba wnie¶æ op³atê skarbow± w wysoko¶ci 17 lub 22 z³.