X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Umowa kupna-sprzeda¿y ci±gnika

2023-05-15 12:52 poniedzia³ek
Wed³ug danych GUS w 2020 roku nieco ponad 880 tys. gospodarstw rolnych dysponowa³o ³±czn± liczb± niemal 1,5 mln ci±gników rolniczych. Pewn± czê¶æ z nich stanowi± pojazdy u¿ywane, zakupione na rynku wtórnym. Je¶li Ty równie¿ planujesz przeprowadzenie takiej transakcji, sprawd¼, co warto wiedzieæ o umowie kupna-sprzeda¿y ci±gnika rolniczego.

Jak poprawnie przygotowaæ umowê kupna-sprzeda¿y ci±gnika?

Umowa kupna-sprzeda¿y to umowa cywilnoprawna uregulowana w przepisach art. 535-555 Kodeksu cywilnego. W aktach prawnych tego rodzaju dokument jest nazywany „umow± sprzeda¿y”, jednak w praktyce znacznie czê¶ciej wykorzystuje siê zwrot „umowa kupna-sprzeda¿y”. Przez sporz±dzenie takiego pisma sprzedawca zobowi±zuje siê przenie¶æ na nabywcê prawo do w³asno¶ci rzeczy (np. ci±gnika rolniczego) i wydaæ j±. W zamian za to kupuj±cy ma odebraæ przedmiot i zap³aciæ ustalon± cenê.

Dokumentacja pojazdu

Przed stworzeniem i podpisaniem dokumenty kupna-sprzeda¿y ci±gnika rolniczego musisz zadbaæ o kilka szczegó³ów. Je¶li jeste¶ kupuj±cym, zwróæ uwagê, aby dane o poje¼dzie i jego w³a¶cicielu zawarte w umowie by³y to¿same z informacjami znajduj±cymi siê w dowodzie rejestracyjnym ci±gnika.

Stan techniczny pojazdu

W tre¶ci umowy kupna-sprzeda¿y nale¿y dok³adnie opisaæ ewentualne usterki pojazdu. Ma to znaczenie zarówno dla kupuj±cego, jak i dla sprzedawcy. Dziêki zapisom w dokumencie dotycz±cym wad ci±gnika dotychczasowy w³a¶ciciel jest zwolniony od odpowiedzialno¶ci za nie z tytu³u rêkojmi. Nabywca z kolei ma jasno¶æ co do obecnego stanu technicznego pojazdu.

Forma umowy

Przepisy Kodeksu cywilnego nie okre¶laj± jasno, w jakiej formie powinna zostaæ zawarta umowa sprzeda¿y. Mimo to, zw³aszcza je¶li przedmiotem transakcji jest przedmiot o du¿ej warto¶ci, np. ci±gnik rolniczy, rekomenduje siê zachowanie formy pisemnej. Taki dokument mo¿e okazaæ siê przydatny podczas rejestracji pojazdu w urzêdzie komunikacji czy w razie kontroli urzêdu skarbowego. Forma pisemna umo¿liwia równie¿ skuteczniejsze dochodzenie swoich praw w razie ewentualnego sporu pomiêdzy stronami umowy.

Co musi zawieraæ umowa kupna-sprzeda¿y ci±gnika?

Ka¿da umowa powinna zawieraæ niezbêdne elementy dostosowane do charakteru danej transakcji. Dziêki temu taki dokument ma moc prawn± i mo¿e poprawnie spe³niaæ swoj± funkcjê przed odpowiednio d³ugi czas (umowê sprzeda¿y pojazdu powinno siê przechowywaæ przez 3 lata, licz±c od terminu wymagalno¶ci).
W tre¶ci umowy kupna-sprzeda¿y musz± siê znale¼æ okre¶lone zapisy. Nale¿± do nich:
  • data i miejsce zawarcia — informacja co do terminu podpisania umowy ma szczególne znaczenie, bo wi±¿e siê z rejestracj± ci±gnika i jego ubezpieczeniem;
  • dane identyfikacyjne sprzedaj±cego i kupuj±cego wraz z adresami, numerami PESEL oraz seriami i numerami dowodów osobistych;
  • dok³adny opis przedmiotu umowy precyzuj±cy markê/model pojazdu, rok produkcji, numer nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, kolor i przebieg;
  • cena sprzeda¿y (w formie warto¶ciowej i pisemnej) wraz z okre¶leniem sposobu zap³aty;
  • termin wydania pojazdu;
  • deklaracja kupuj±cego o znajomo¶ci stanu technicznego ci±gnika;
  • o¶wiadczenie sprzedaj±cego, ¿e jest on prawnym w³a¶cicielem pojazdu, ¿e nie zosta³ on zajêty przez komornika s±dowego i nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia;
  • okre¶lenie, kto ponosi wydatki wi±¿±ce siê z zawarciem umowy;
  • podpisy sprzedaj±cego i kupuj±cego.

Co jeszcze mo¿e zawieraæ umowa kupna-sprzeda¿y?

Umowa kupna-sprzeda¿y ci±gnika rolniczego mo¿e zawieraæ wszelkie zapisy, które z perspektywy kupuj±cego lub sprzedaj±cego wydaj± siê byæ istotne. W polskim prawie istnieje do¶æ du¿a swoboda w konstruowaniu tego rodzaju dokumentów. Niemo¿liwe jest jednak, aby umowa precyzowa³a wszystkie nietypowe sytuacje, które mog± mieæ miejsce.
Dlatego jako jeden z ostatni z punktów nale¿y zawrzeæ informacjê: „W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie maj± obowi±zuj±ce w tym zakresie przepisy Kodeksu cywilnego”. Nieumieszczenie takiej formu³ki co prawda nie wyklucza mo¿liwo¶ci powo³ania siê na Kodeks cywilny (KC) w razie sporu, jednak mo¿e nieco utrudniaæ jego rozstrzygniêcie. W KC s± zawarte informacje m.in. o przedawnieniu rêkojmi po up³ywie 2 lat od zakupu.

Jako za³±cznik do umowy mo¿na te¿ dodaæ raport z badania technicznego ci±gnika przygotowany przez niezale¿nego eksperta lub diagnostê stacji obs³ugi pojazdów. Kosztem takiego przegl±du jest obci±¿ony nabywca lub sprzedawca, w zale¿no¶ci od ustaleñ pomiêdzy stronami transakcji. W czasie przegl±du mo¿na zweryfikowaæ m.in. zgodno¶æ numeru VIN czy stan techniczny pojazdu.

W umowie sprzeda¿y mo¿na te¿ umie¶ciæ o¶wiadczenie zbywcy o wypadkowo¶ci lub bezwypadkowo¶ci ci±gnika.

Jak uwzglêdniæ wspó³w³a¶ciciela lub dwóch nabywców w umowie?

Przy wspó³w³asno¶ci pojazdu lub sprzeda¿y ci±gnika dwóm nabywcom w tre¶ci umowy nale¿y uwzglêdniæ wszystkie strony transakcji. Dodatkowo musz± oni z³o¿yæ swoje odrêczne podpisy na sporz±dzonym dokumencie. Jest to konieczne, bo jeden wspó³w³a¶ciciel nie mo¿e sprzedaæ wspólnego ci±gnika bez zgody i wiedzy pozosta³ych w³a¶cicieli.

O czym powinien pamiêtaæ kupuj±cy?

Jako osoba kupuj±ca musisz zachowaæ szczególn± ostro¿no¶æ i zwróciæ uwagê na konstrukcjê pisma dokumentuj±cego transakcjê. Przed podpisaniem przeczytaj umowê na spokojnie i ze zrozumieniem. Zawsze mo¿esz poprosiæ o przes³anie lub przekazanie wzoru dokumentu do analizy, np. dzieñ przed jego podpisaniem. Upewnij siê, czy w tre¶ci nie pojawi³y siê wzmianki o usterkach ci±gnika, o których sprzedawca wcze¶niej Ciê nie poinformowa³. Zweryfikuj te¿ znajduj±c± siê w umowie cenê pojazdu i nie wyra¿aj zgody na umieszczenie zani¿onej kwoty. Je¶li po zapoznaniu z tre¶ci± umowy jakiekolwiek zapisy budz± Twoje w±tpliwo¶ci, popro¶ sprzedaj±cego o ich wyja¶nienie lub dokonanie poprawek.
Podczas podpisywania umowy sprawd¼ poprawno¶æ danych sprzedawcy i jeszcze raz przejrzyj informacje o ci±gniku. Pamiêtaj te¿, aby wraz z kluczykami odebraæ od dotychczasowego w³a¶ciciela wszystkie niezbêdne dokumenty — dowód rejestracyjny czy polisê OC.

Odpowiedzialno¶æ za wady ukryte ci±gnika rolniczego

Za ukryte usterki nabytego ju¿ pojazdu odpowiada sprzedawca, który nie poinformowa³ potencjalnego kupuj±cego o wadach ci±gnika. Ta zasada wynika z „rêkojmi za wady fizyczne” opisanej w art. 556-576 Kodeksu cywilnego. Je¶li zauwa¿ysz uszkodzenia nieuwzglêdnione w umowie kupna-sprzeda¿y, jak najszybciej daj o tym znaæ sprzedaj±cemu.

O czym powinien pamiêtaæ sprzedaj±cy?

Osoba sprzedaj±ca pojazd przewa¿nie odpowiada za przygotowanie umowy. Sporz±d¼ tyle jej kopii, ile jest stron transakcji. Tak samo jak kupuj±cy, nie zgadzaj siê na zani¿anie w dokumencie ceny ci±gnika. Nowy w³a¶ciciel mo¿e Ciê o to poprosiæ, aby zmniejszyæ wysoko¶æ podatku od czynno¶ci cywilnoprawnych PCC. Takie postêpowanie jest jednak niezgodne z prawem i mo¿e zostaæ uznane za wykroczenie lub przestêpstwo skarbowe. Co wiêcej, umieszczenie ni¿szej kwoty na umowie w niczym nie pomo¿e, bo podatek PCC jest obliczany od ceny rynkowej.

Pamiêtaj, aby ustaliæ dok³adny termin przekazania ci±gnika nabywcy. Dziêki temu unikniesz dodatkowych kosztów zwi±zanych np. z parkowaniem pojazdu na p³atnym parkingu. Op³at± za postój ci±gnika od daty odebrania ustalonej w umowie zostanie wtedy obci±¿ony nabywca.

Podczas wydawania ci±gnika wraz z kluczykami i dokumentami przeka¿ nabywcy wszystkie istotne informacje dotycz±ce pojazdu. Pamiêtaj równie¿, aby powiadomiæ swojego ubezpieczyciela o sprzeda¿y ci±gnika i zmianie w³a¶ciciela. Na skontaktowanie siê z firm± ubezpieczeniow± masz 14 dni od zbycia pojazdu. Musisz te¿ z³o¿yæ w wydziale komunikacji zawiadomienie o zbyciu traktora, na co masz 30 dni od chwili podpisania umowy.

Umowa kupna-sprzeda¿y ci±gnika — podsumowanie

Sporz±dzenie umowy sprzeda¿y ci±gnika rolniczego mo¿e wydawaæ siê do¶æ skomplikowane, jednak wystarczy pamiêtaæ o kilku wa¿nych kwestiach, aby przygotowaæ kompletny dokument. Mo¿esz te¿ skorzystaæ z wzorów dostêpnych w internecie lub z generatorów umów kupna-sprzeda¿y. U¿ywaj±c gotowych formularzy, sprawd¼, czy w tre¶ci umieszczono wszystkie niezbêdne elementy. Dziêki temu unikniesz problemów i ewentualnych sporów z drug± stron± transakcji.