X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak odwo³aæ siê od mandatu drogowego?

2023-03-15 11:00 ¶roda
Nie ka¿dy kierowca wie, ¿e ma prawo odwo³aæ siê od mandatu, którym zosta³ ukarany. Aby to zrobiæ, konieczne jest z³o¿enie stosownego wniosku w ci±gu 7 dni w s±dzie rejonowym. Dowiedz siê, jak przebiega procedura odwo³ania siê od mandatu drogowego oraz w jakich przypadkach mo¿esz z niej skorzystaæ. Ta wiedza mo¿e Ci siê przydaæ niejednokrotnie.

Mandat drogowy – co musisz o nim wiedzieæ?

Mandat to kara lub grzywna nak³adana na sprawcê wykroczenia. W przypadku kierowców otrzymuj± go osoby, które z³ama³y przepisy Kodeksu drogowego. Mandat mo¿e zostaæ na³o¿ony w chwili pope³niania przestêpstwa lub tu¿ po nim. Aby by³ on wi±¿±cy, musi zostaæ wystawiony w ci±gu kolejnych 14 dni od momentu, gdy zostanie ujawniony czyn zabroniony.

Drug± sytuacj±, w której zgodnie z prawem kierowca mo¿e zostaæ ukarany za pope³nione wykroczenia, jest udowodnienie takiego czynu za pomoc± urz±dzenia pomiarowego lub kontrolnego. Chodzi przede wszystkim o fotoradary, które wykonuj± zdjêcia kierowcom przekraczaj±cym dozwolon± prêdko¶æ. W takim przypadku czas na wystawienie mandatu wyd³u¿a siê do 30 dni od chwili ujawnienia sprawcy.

Za wykroczenia drogowe mo¿na otrzymaæ trzy rodzaje mandatów:
·        zaoczny – jest on wystawiany w sytuacji, gdy wykroczenie zosta³o stwierdzone bez obecno¶ci sprawcy, ale jest potwierdzone np. zdjêciem z fotoradaru,
·        gotówkowy – gdy sprawca wykroczenia przyznaje siê do winy i op³aca go bezpo¶rednio u funkcjonariusza, jest nak³adany jedynie na osoby nie bêd±ce mieszkañcami Polski,
·        kredytowany – najczê¶ciej wystêpuj±cy typ mandatu, który sprawca musi op³aciæ w ci±gu 7 dni od otrzymania kary.
Pamiêtaj! Je¶li bêdziesz zwlekaæ z zap³aceniem mandatu, to urz±d skarbowy potr±ci tê kwotê z nadp³aty podatku dochodowego. Je¶li bêdzie to niemo¿liwe, to komornik zajmie Twoje wynagrodzenie za pracê. W ostateczno¶ci sprawa mo¿e trafiæ do s±du, a Ty zostaniesz obarczony dodatkowymi kosztami postêpowania.

Kto mo¿e ubiegaæ siê o odwo³anie od mandatu?

Zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami prawa, mandat karny wystawiony za wykroczenie drogowe mo¿e byæ uchylony tylko w konkretnych sytuacjach. Dotyczy to przypadków, gdy:
·        czyn nie by³ zabroniony w chwili jego pope³niania, ale na skutek zmiany przepisów w ci±gu kolejnych dni zosta³ zagro¿ony mandatem,
·        dzia³ania zosta³y podjête w celu obrony koniecznej lub obrony dobra, które jest chronione prawem, a niebezpiecznej sytuacji nie uda³o siê unikn±æ (np. przekroczenie prêdko¶ci podczas transportu do szpitala osoby, której ¿ycie by³o zagro¿one),
·        ukarania sprawcy mo¿e dokonaæ jedynie s±d,
·        kwota mandatu jest wy¿sza, ni¿ przewiduj± przepisy,
·        wykroczenie by³o nastêpstwem upo¶ledzenia umys³owego, choroby psychicznej lub innych zaburzeñ.

Pamiêtaj! Je¶li uwa¿asz, ¿e zosta³e¶ nies³usznie ukarany mandatem drogowym, to w ci±gu 7 dni mo¿esz z³o¿yæ odwo³anie.

Odwo³anie mandatu drogowego – jak to zrobiæ?

W celu odwo³ania siê od decyzji o na³o¿eniu mandatu niezbêdne jest z³o¿enie stosownego wniosku. W przypadku, gdy zosta³e¶ ukarany za wykroczenie drogowe poza swoim miejscem zamieszkania, to musisz ustaliæ, do jakiego s±du nale¿y skierowaæ ten dokument. Informacjê tê znajdziesz na otrzymanym pokwitowaniu.

Bardzo wa¿ne jest to, aby prawid³owo sformu³owaæ wniosek do s±du o uchylenie mandatu. Jest to niezbêdne, gdy¿ w przeciwnym razie mo¿e on go odrzuciæ. Elementy, które musz± znale¼æ siê w tym dokumencie, to przede wszystkim:
·        szczegó³owe dane osoby ukaranej (imiê i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania itd.),
·        numer i seria mandatu wraz z kwot± do zap³aty,
·        nazwê oraz dok³adny adres s±du, do którego kierowany jest wniosek,
·        datê i miejsce przygotowania dokumentu,
·        godzinê zdarzenia wraz z dok³adnym opisem okoliczno¶ci,
·        uzasadnienie, dlaczego mandat powinien zostaæ anulowany,
·        w³asnorêczny podpis.

Wa¿ne! Wniosek mo¿esz z³o¿yæ osobi¶cie, ale nie jest to konieczno¶ci±. Je¶li wydzia³ s±du, do którego go sk³adasz, znajduje siê daleko od Twojego miejsca zamieszkania, to masz prawo wys³aæ go drog± pocztow±.

Procedura odwo³ania od mandatu drogowego przebiega w nastêpuj±cy sposób:
1.      Musisz z³o¿yæ wniosek do odpowiedniego s±du w ci±gu 7 dni od chwili otrzymania mandatu.
2.      S±d rozpatrzy okoliczno¶ci zdarzenia oraz wyznaczy termin rozprawy.
3.      Zostaniesz o niej poinformowany listownie.
4.      Je¶li s±d uzna, ¿e ma ju¿ zgromadzony niezbêdny materia³ dowodowy, to zrezygnuje z przeprowadzania rozprawy.
5.      W przypadku, gdy rozprawa nie jest konieczna, to s±d wyda wyrok zaocznie.

Pamiêtaj! Je¶li w otrzymanym od s±du pi¶mie o dacie rozprawy nie ma podanej informacji o tym, ¿e musisz obowi±zkowo stawiæ siê na rozprawie, to Twoja obecno¶æ jest nieobligatoryjna.

Z³o¿enie wniosku o odwo³anie mandatu drogowego jest bezp³atne. Nie s± za niego pobierane ¿adne op³aty. Do czasu wydania decyzji przez s±d nie musisz op³acaæ kary. Je¶li jednak wydany wyrok bêdzie niekorzystny, to jej wysoko¶æ mo¿e wzrosn±æ. Od tej decyzji nie mo¿esz odwo³aæ siê do wy¿szej instancji.

Umorzenie mandatu – kiedy jest mo¿liwe?

Oprócz odwo³ania mandatu mo¿esz tak¿e wnioskowaæ o jego umorzenie w ca³o¶ci lub czê¶ci. Je¶li Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to mo¿esz tak¿e staraæ siê o roz³o¿enie zobowi±zania na wygodne raty lub o przesuniêcie terminu zap³aty kary.

Umorzenie mandatu drogowego jest mo¿liwe po z³o¿eniu wniosku do urzêdu wojewódzkiego. Je¶li kara zosta³a na³o¿ona przez Inspekcjê Transportu Drogowego, to do tej instytucji trzeba wys³aæ dokument.

Pamiêtaj! Nie mo¿esz zatytu³owaæ wniosku jako pro¶by o anulowanie mandatu, gdy¿ takie pojêcie nie istnieje w polskim ustawodawstwie. W takim przypadku dokument ten zostanie odrzucony.

Oprócz odpowiedniego tytu³u wniosek powinien zawieraæ równie¿ nastêpuj±ce elementy:
·        seriê oraz numer otrzymanego mandatu oraz dok³adn± jego kwotê,
·        dane wnioskodawcy (imiê i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania itd.),
·        nazwê urzêdu wraz z adresem,
·        miejsce oraz datê sporz±dzenia wniosku,
·        opis sytuacji, w której dosz³o do na³o¿enia mandatu,
·        informacjê dotycz±c± tego, o co wnioskujesz,
·        opis przyczyn, przez które zap³ata mandatu w terminie nie jest mo¿liwa,
·        dokumenty ¶wiadcz±ce o trudnej sytuacji finansowej.
Na samym dole sporz±dzonego wniosku musi znale¼æ siê w³asnorêczny podpis.

Nieprzyjêcie mandatu za wykroczenie drogowe – z czym siê to wi±¿e?

Kierowca, który zosta³ ukarany przez funkcjonariusza mandatem drogowym, nie musi go przyjmowaæ. Zgodnie z prawem ma mo¿liwo¶æ odmówienia kary i powinien o tym zostaæ poinformowany przez osobê przeprowadzaj±c± kontrolê. Jest to jednak rozwi±zanie, które wi±¿e siê z powa¿nymi konsekwencjami.

W takim przypadku sprawa zostaje skierowana do s±du w³a¶ciwego dla miejsca, w którym dosz³o do pope³nienia wykroczenia. Mo¿e to byæ wiêc do¶æ problematyczne, zw³aszcza gdy s±d ustali, ¿e obecno¶æ osoby ukaranej podczas rozprawy jest obowi±zkowa. Trzeba wzi±æ pod uwagê równie¿ koszty pomocy prawnej, które mog± byæ bardzo wysokie.

Mandaty drogowe, tak jak inne zobowi±zania finansowe, ulegaj± przedawnieniu. Te, które nale¿y op³aciæ do 7 dniu, zgodnie z Kodeksem wykroczeñ ulegaj± przedawnieniu po up³ywie 3 lat. W przypadku odmowy przyjêcia mandatu sprawa musi zostaæ skierowana do s±du w ci±gu 12 miesiêcy. Na wydanie wyroku ma on nastêpne 2 lata.

Mandat a wysoko¶æ OC – czy kara ma wp³yw na koszty ubezpieczenia?

Ka¿dy kierowca powinien wiedzieæ, ¿e obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe maj± swobodny dostêp do informacji o punktach karnych oraz mandatach na³o¿onych na konkretn± osobê. Mo¿e to byæ wiêc czynnik wp³ywaj±cy na wysoko¶æ sk³adki OC. Du¿a liczba kar mo¿e bowiem ¶wiadczyæ o brawurowej i niebezpiecznej je¼dzie, a wiêc i wiêkszym ryzyku spowodowania kolizji czy wypadku. Osoby, które czêsto ³ami± przepisy drogowe, musz± wiêc liczyæ siê z tym, ¿e mog± zap³aciæ wiêksze OC.

Je¶li uwa¿asz, ¿e zosta³e¶ nies³usznie ukarany mandatem, to odwo³aj siê od tej decyzji, sk³adaj±c odpowiedni wniosek. W przypadku trudnej sytuacji materialnej mo¿esz tak¿e staraæ siê o zmniejszenie lub ca³kowite umorzenie kary. Pamiêtaj jednak o przestrzeganiu ustalonych terminów, gdy¿ po ich up³ywie z³o¿enie wniosku nie bêdzie mo¿liwe.