Wykupuj±c polisê na ¿ycie czy jakiekolwiek inne ubezpieczenie liczymy na to, ¿e w razie wyst±pienia sytuacji okre¶lonej w umowie otrzymamy odszkodowanie. Czêsto nie czytaj±c OWU nie zwracamy uwagi na wy³±czenia, które uniemo¿liwiaj± wyp³atê. Co jednak je¶li ubezpieczyciel og³osi bankructwo? Czy nale¿y nam siê ¶wiadczenie?
Pewna polisa
Z pewno¶ci± o bankructwie nie przeczytamy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i wy³±czeniach odpowiedzialno¶ci. Towarzystwa nie mog± jednak z dnia na dzieñ og³osiæ upad³o¶ci i nie wyp³aciæ nale¿nych odszkodowañ. Ubezpieczone osoby nie zostaj± z niczym, poniewa¿ chronione s± przez UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Czy klienci maj± siê czego obawiaæ?
Na pewno nie. Pocieszaj±cy jest fakt, ¿e na polskim rynku Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo rzadko og³aszaj± upad³o¶æ. Ostatni± by³a sytuacja TuiR Gwarant – zdarzy³o siê to jednak ponad 15 lat temu. Same procedury upad³o¶ciowe mog± trwaæ nawet 10 lat. Je¶li nawet do bankructwa dojdzie, funkcjê gwarancyjn± obecnie przejmuje wspomniany wcze¶niej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Kiedy UFG pokryje roszczenia klientów?
Istnieje kilka sytuacji, w których Fundusz jest zobowi±zany do wyp³aty odszkodowania klientom. UFG pokryje roszczenia je¿eli:
-
Towarzystwo Ubezpieczeniowe og³osi upad³o¶æ,
-
wniosek o og³oszenie upad³o¶ci TU zostanie oddalony,
-
s±d umorzy postêpowanie upad³o¶ciowe w zwi±zku z brakiem mo¿liwo¶ci pokrycia kosztów postêpowania z maj±tku zak³adu ubezpieczeñ,
-
nadzór finansowy zarz±dzi przymusow± likwidacjê zak³adu ubezpieczeñ,
-
roszczenia ubezpieczonych nie mog± zostaæ pokryte z funduszu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Ile mo¿e otrzymaæ klient od UFG?
Kwota odszkodowania zale¿y od rodzaju ubezpieczenia. Je¿eli s± to
obowi±zkowe polisy, takie jak choæby ubezpieczenie komunikacyjne OC (lub rolnicze), Fundusz zobowi±zany jest do wyp³aty w 100% warto¶ci ¶wiadczenia. Inaczej wygl±da sytuacja w przypadku ubezpieczeñ nieobowi±zkowych. Posiadaj±c polisê na ¿ycie roszczenie zostanie wyp³acone, ale jego warto¶æ mo¿e wynie¶æ maksymalnie 50% wierzytelno¶ci (nie wiêcej ni¿ 30 000 euro).
Redakcja portalu ubezpieczenie.com.pl
Ubezpieczenie dla Ciebie