Ka¿dego roku wielu Polaków wyje¿d¿a do pracy za granicê. Kuszeni wizj± lepszego ¿ycia i wy¿szych zarobków czêsto nie my¶l± o zabezpieczeniu siê na wypadek nag³ych nieprzewidzianych zdarzeñ, które za granic± równie¿ mog± siê przytrafiæ. Osoby wyje¿d¿aj±ce w tym celu powinny pomy¶leæ o wykupieniu polisy turystycznej z opcj± rozszerzenia ochrony o pracê zarobkow±.
Dobierz odpowiednie rozwi±zanie
Jak podaje G³ówny Urz±d Statystyczny, liczba osób pozostaj±cych czasowo za granic± wynosi 2 mln 320 tys. i od 2013 r. wzros³a o 124 tys. Pod koniec 2013 r. w Niemczech przebywa³o 560 tys. Polaków. Wiêkszo¶æ z nich to emigranci zarobkowi, a na li¶cie najczêstszych wypadków, poza granicami naszego kraju, ju¿ od kilku lat wystêpuj± te zdarzaj±ce siê przy pracy – 45% (wg danych Biura Dochodzenia Odszkodowañ Campter).
O wypadek nietrudno, a odszkodowanie?
Przeprowadzka do innego kraju wi±¿e siê ze zmianami we wszystkich obszarach ¿ycia, dlatego podjêcie decyzji o wyje¼dzie za granicê do pracy na d³u¿szy okres powinno byæ poprzedzone solidnym przygotowaniem. Nie mówimy tutaj wy³±cznie o zapewnieniu lokum mieszkalnego, czy finansowym zabezpieczeniu siê przynajmniej na pierwsze parê miesiêcy. Mówimy równie¿ o polisie turystycznej, której najwa¿niejszym elementem jest ubezpieczenie kosztów leczenia zwi±zanych z nag³ym zachorowaniem czy nieszczê¶liwym wypadkiem, o który w pracy, czy w drodze do niej nietrudno.
Standardowy zakres polisy turystycznej zawiera:
-
koszty leczenia nag³ych zachorowañ czy nieszczê¶liwych wypadków,
-
assistance standard – dora¼na pomoc medyczna, transport Ubezpieczonego, pomoc prawna, pomoc w odzyskaniu utraconych dokumentów, przekazanie wiadomo¶ci np. dla bliskich, odzyskanie i ponowne skierowanie baga¿u, czy ratownictwo.
-
NNW – ¶mieræ ubezpieczonego, czy sta³y uszczerbek na zdrowiu (w standardowym pakiecie w zale¿no¶ci od wybranej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego).
Je¿eli celem naszego wyjazdu jest praca, powinni¶my obowi±zkowo rozszerzyæ zakres naszej polisy o wykonywanie pracy z zaznaczeniem jej rodzaju: fizycznej czy umys³owej, w przeciwnym razie ubezpieczyciel nie pokryje wydatków zwi±zanych z leczeniem po wypadku w miejscu pracy.
Zakres polisy mo¿na te¿ rozszerzyæ o kolejne opcje dodatkowe, m.in.:
-
assistance super,
-
odpowiedzialno¶æ cywilna (OC),
-
baga¿ podró¿ny,
-
kontynuacja leczenia powypadkowego w RP.
Przed zawarciem konkretnej umowy ubezpieczenia wa¿ne jest, aby mieæ pewno¶æ, ¿e owa polisa odpowiada na nasze realne potrzeby, a zakres ochrony jest indywidualnie dopasowany. Wówczas mo¿emy byæ pewni, ¿e w nag³ych sytuacjach, bêd±c poza granicami rodzimego kraju, polisa na pewno bêdzie przydatna.
Czy EKUZ na pewno nie wystarcza?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (
EKUZ) obejmuje ka¿dego, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Warto siê w ni± zaopatrzyæ, chocia¿by dlatego, ¿e wyrobienie jej jest darmowe i umo¿liwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Posiada jednak pewne ograniczenia:
-
dzia³a jedynie w krajach europejskich,
-
ka¿de pañstwo ma w³asne zasady i kryteria udzielania ¶wiadczeñ medycznych, czêsto za us³ugi, które w Polsce s± za darmo, w takim kraju mo¿emy otrzymaæ rachunek na niebagateln± kwotê,
-
nie pokrywa kosztów transportu medycznego, czy transportu zw³ok do Polski,
-
nie pokrywa op³at za leczenie w niepublicznych placówkach zdrowia,
-
ma okre¶lony czas wa¿no¶ci (sprawd¼ tutaj).
Dlatego wyje¿d¿aj±c za granicê warto zdecydowaæ siê na dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej w wersji standardowej czy rozszerzonej o opcje dodatkowe.
Czy staæ mnie na tak± polisê?
Jednym z podstawowych pytañ dotycz±cych zasadno¶ci posiadania okre¶lonej polisy jest kwestia finansowa. Wyje¿d¿aj±c za granicê ponosimy wysokie koszty zwi±zane z przejazdami, wynajmem mieszkania b±d¼ pokoju, zapewnieniem wy¿ywienia. Dodatkowy wydatek na polisê wydaje siê byæ zbêdny. Warto jednak rozeznaæ siê w sytuacji, zw³aszcza, ¿e miesiêczny koszt takiego ubezpieczenia wcale nie jest wysoki. W wersji podstawowej ( z rozszerzeniem o wykonywanie pracy) mo¿e wynosiæ ju¿ od 120 z³.
Przyk³adowo: 30-latek wyje¿d¿aj±cy na rok do pracy fizycznej do Niemiec za polisê w wersji podstawowej z opcj± dodatkow± NNW zap³aci sk³adkê w wysoko¶ci 120 z³ miesiêcznie, (KL – 80 tys. z³, NNW – 10 tys. z³, assistance standard).
Polisa turystyczna mo¿e byæ zawarta maksymalnie na okres 12 miesiêcy i tak jak ka¿de ubezpieczenie zwiera okres karencji, który trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Warto wiêc w tak± polisê zaopatrzyæ siê z
wyprzedzeniem.
Rozwa¿aj±c wszystkie „za” i „przeciw” warto zmieniæ podej¶cie z „mieæ” na „byæ”, wówczas nie bêdzie to zbêdny wydatek, tylko inwestycja we w³asne bezpieczeñstwo.
Irena Jedinskaja
Oblicz sk³adkê ubezpieczenia