X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pijanego kierowcy nie chroni ubezpieczenie

2014-01-16 10:44 czwartek
Dziêki obowi±zkowemu ubezpieczeniu OC, kierowca nie musi martwiæ siê finansowymi konsekwencjami st³uczki czy wypadku, który spowodowa³. Chyba ¿e by³ pijany…

Kolejni ³apani „na podwójnym gazie” i kolejne tragedie powodowane przez nietrze¼wych kierowców sprawi³y, ¿e od pocz±tku 2014 r. w centrum uwagi znajduje siê temat metod ich karania. Na zagadnienie pijanych osób za kierownic± mo¿na jednak spojrzeæ tak¿e od innej, ubezpieczeniowej strony, o której mówi siê mniej. Zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych ka¿dy w³a¶ciciel pojazdu zobowi±zany jest do posiadania polisy OC, by po spowodowaniu wypadku czy st³uczki rekompensatê poszkodowanym osobom trzecim wyp³aci³o jego towarzystwo ubezpieczeñ. Nie oznacza to jednak, ¿e pijany kierowca nie zap³aci za spowodowane szkody.

- Je¶li sprawca zdarzenia na drodze prowadzi³ samochód pod wp³ywem alkoholu, to zgodnie z art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych, ubezpieczyciel wyp³aca rekompensatê poszkodowanym, ale ma prawo potem zwróciæ siê do sprawcy z tzw. regresem i za¿±daæ zwrotu warto¶ci wyp³aconego odszkodowania. W 2013 r. zidentyfikowali¶my ponad 350 takich spraw, to niemal jeden pijany kierowca dziennie i o 20% wiêcej ni¿ rok wcze¶niej – t³umaczy Barbara Grze¶ z Gothaer TU S.A.

Rachunek za szkodê

Jaka mo¿e byæ warto¶æ dochodzonych kwot? To zale¿y od rodzaju szkody, ale trzeba przyj±æ, ¿e zazwyczaj wynosz± one od kilkuset do kilkuset tysiêcy z³otych. Nie nale¿y zapominaæ jednak, ¿e zgodnie z ustaw± ubezpieczyciel jest zobowi±zany do likwidowania szkód na zdrowiu do warto¶ci nawet 5 mln euro i na mieniu do wysoko¶ci 1 mln euro. Na ca³kowit± sumê roszczenia wobec pijanego sprawcy wypadku sk³ada siê wiêc kilka elementów. Samo odszkodowanie za uszkodzone mienie mo¿e zostaæ powiêkszone o warto¶æ tzw. szkód na osobach, zado¶æuczynienie za doznany ból i cierpienie, zwroty kosztów leczenia czy renty przyznane i wyp³acone (poszkodowanym i ich rodzinom) w zwi±zku z wypadkiem. W zale¿no¶ci od tego, jak du¿a jest kwota do zwrotu, sp³acalno¶æ nale¿no¶ci jest ró¿na. Im mniejsza jest warto¶æ roszczenia, tym ³atwiej otrzymaæ pieni±dze od pijanego kierowcy.

- W przypadku braku woli sp³aty zad³u¿enia oraz braku mo¿liwo¶ci polubownego rozwi±zania sprawy, podejmowana jest decyzja o dochodzeniu roszczeñ na drodze s±dowej i egzekucyjnej. To sygna³ dla kierowców, ¿e szczególnie w takich przypadkach ubezpieczyciele konsekwentnie dochodz± sp³aty swoich nale¿no¶ci – mówi Barbara Grze¶.

¬ród³o: Gothaer TU S.A.