Podpisa³am umowê ubezpieczenia na ¿ycie w dwóch ró¿nych towarzystwach ubezpieczeniowych. Czy po mojej ¶mierci rodzina otrzyma ¶wiadczenie z obu polis?
Odpowiedzi udziela
Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:
Je¿eli w tych formach zosta³o zawarta umowa ubezpieczenia na ¿ycie, to nic nie stoi na przeszkodzie aby nastêpca prawny otrzyma³ sumê ubezpieczeniow± z ka¿dego z tych tytu³ów.
Zgodnie z art. 829. § 1. Kc, Ubezpieczenie osobowe mo¿e w szczególno¶ci dotyczyæ:
-
przy ubezpieczeniu na ¿ycie - ¶mierci osoby ubezpieczonej lub do¿ycia przez ni± oznaczonego wieku;
-
przy ubezpieczeniu nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków - uszkodzenia cia³a, rozstroju zdrowia lub ¶mierci wskutek nieszczê¶liwego wypadku.
W umowie ubezpieczenia na ¿ycie zawartej na cudzy rachunek odpowiedzialno¶æ ubezpieczyciela rozpoczyna siê nie wcze¶niej, ni¿ nastêpnego dnia po tym, gdy ubezpieczony o¶wiadczy³ stronie wskazanej w umowie, ¿e chce skorzystaæ z zastrze¿enia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej.
O¶wiadczenie powinno obejmowaæ tak¿e wysoko¶æ sumy ubezpieczenia.
Zmiana umowy na niekorzy¶æ ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie ¶mierci ubezpieczonego wymaga zgody tego ubezpieczonego.
Ubezpieczenia osobowe ró¿ni± siê od ubezpieczeñ maj±tkowych przede wszystkim przedmiotem ochrony, jakim jest ¿ycie i zdrowie ubezpieczonych, a wiêc ich dobra osobiste.
U podstaw przyjêtego w art. 829 § 1 podzia³u ubezpieczeñ osobowych le¿y odmienno¶æ zdarzenia losowego, od którego uzale¿nione jest powstanie obowi±zku ¶wiadczenia ubezpieczeniowego.
W ubezpieczeniu na ¿ycie wypadkiem ubezpieczeniowym jest ¶mieræ osoby ubezpieczonej, niezale¿nie od przyczyn zgonu, albo do¿ycie przez ni± okre¶lonego wieku.
Natomiast w ubezpieczeniu nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków powstanie prawa do ¶wiadczenia ubezpieczeniowego uzale¿nione jest od doznania przez osobê ubezpieczon± nieszczê¶liwego wypadku powoduj±cego skutki okre¶lone w warunkach ubezpieczenia.
Takim skutkiem mo¿e byæ ¶mieræ albo uszkodzenie cia³a lub spowodowanie rozstroju zdrowia, w szczególno¶ci inwalidztwa.
¦mieræ ubezpieczonego stwarza obowi±zek ¶wiadczenia w obu rodzajach ubezpieczenia, jednak¿e w ubezpieczeniu na ¿ycie przyczyna zgonu jest obojêtna, natomiast w ubezpieczeniu nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków musi ni± byæ nieszczê¶liwy wypadek.
Umowê ubezpieczenia na ¿ycie osoby trzeciej mo¿na zawrzeæ tylko na jej rzecz i za jej wyra¼n± zgod±, a nie na w³asny rachunek.
Z ubezpieczeñ osobowych nie wyp³aca siê odszkodowañ, lecz ¶wiadczenie w wysoko¶ci okre¶lonej sumy ubezpieczenia.
A zatem wysoko¶æ ¶wiadczenia nie pozostaje w ¿adnym stosunku do doznanej szkody. Nale¿y siê ono niezale¿nie od tego, czy osoba ubezpieczona dozna³a jakiegokolwiek uszczerbku maj±tkowego w nastêpstwie zdarzenia okre¶lonego w umowie.
Ze wzglêdu na to dopuszczalne jest kumulowanie ¶wiadczeñ z ubezpieczenia osobowego z roszczeniem odszkodowawczym do sprawcy szkody na osobie, które nie przechodzi, tak jak w ubezpieczeniu maj±tkowym, na ubezpieczyciela.
Dopuszczalne jest tak¿e kumulowanie ¶wiadczeñ z kilku ubezpieczeñ osobowych lub z ubezpieczenia osobowego i spo³ecznego.
Podstawa prawna£
Ustawa kodeks cywilny ( Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com