X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnej matki i jej dziecka

2012-10-22 15:49 poniedzia³ek
Matka maj±ca status osoby bezrobotnej odmówi³a podjêcia pracy, poniewa¿ opiekuje siê 9-cio miesiêcznym dzieckiem i nie ma z kim go zostawiaæ, podczas pobytu w pracy. Czy dziecko w tej sytuacji mo¿e zostaæ objête ubezpieczeniem zdrowotnym? Dodam, ¿e kobieta nie ma ¿adnej rodziny, która mog³aby wzi±æ na siebie i opiekê nad dzieckiem, i jego ubezpieczenie.

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Spraw± t± osoba zainteresowana winna zapoznaæ Rzecznika Praw Obywatelskich. Z uwagi na niemo¿no¶æ jednoczesnego ¶wiadczenia pracy i opieki nad dzieckiem, kwestia matki powinna byæ rozpatrywana w szerszym kontek¶cie jako osoby bezrobotnej z uwagi na powsta³a sytuacjê. Litera prawa, która w tym przypadku zosta³a zastosowana powinna byæ przedmiotem szczególnego uregulowania prawnego. Ustawodawca nie wymaga od bezrobotnego usprawiedliwienia, ale powiadomienia o uzasadnionej przyczynie nieobecno¶ci.

Uzasadnione przyczyny to okoliczno¶ci natury obiektywnej, niezale¿ne od woli bezrobotnego, a wiêc przeszkody, na które bezrobotny nie mia³ wp³ywu, na przyk³ad nag³a choroba, brak mo¿liwo¶ci dojazdu z powodu przerw w komunikacji lub inne nag³e zdarzenie typu po¿ar, powód¼.

Za uzasadnione przyczyny nie uznaje siê natomiast okoliczno¶ci powsta³ych tylko na skutek lekkomy¶lno¶ci czy niedbalstwa zainteresowanego. Wyrok Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Gdañsku z dnia 30 listopada 2011 r. III SA/Gd 445/2011.

Zgodnie z art. 33 ust. 4 pkt 3 u.p.z.i.r. starosta, z zastrze¿eniem art. 75 ust. 3, pozbawia statusu bezrobotnego, który:
  • odmówi³ bez uzasadnionej przyczyny przyjêcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy okre¶lonej w ustawie lub poddania siê badaniom lekarskim lub psychologicznym, maj±cym na celu ustalenie zdolno¶ci do pracy lub udzia³u w innej formie pomocy okre¶lonej w ustawie;
  • pozbawienie statusu bezrobotnego nastêpuje od dnia odmowy na okres:
  1. 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
  2. 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
  3. 270 dni w przypadku trzeciej i ka¿dej kolejnej odmowy.
W sprawie niesporne jest, ¿e skar¿±ca odmówi³a przyjêcia propozycji pracy. Nale¿a³o wiêc oceniæ czy owa odmowa by³a uzasadniona. W orzecznictwie s±dów administracyjnych podkre¶la siê, ¿e za uzasadnion± przyczyn± odmowy przyjêcia zatrudnienia nie mo¿e byæ uznany ka¿dy powód podany przez bezrobotnego.

W szczególno¶ci za uzasadnione przyczyny nie uznaje siê okoliczno¶ci powsta³ych z winy bezrobotnego, nawet tylko lekkomy¶lno¶ci czy niedbalstwa (wyrok NSA w Warszawie z dnia 1 sierpnia 2007 r. I OSK 1821/2006, wyrok Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 grudnia 2007 r. II SA/Sz 871/2007).

Ponadto organ wydaj±c decyzjê o pozbawieniu statusu bezrobotnego winien ustaliæ, czy zaproponowana praca spe³nia³a kryteria odpowiedniego zatrudnienia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 16 u.z.p.i.r.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U z 2008 r. Nr 69 poz. 415 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com