X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Urlop bezp³atny a ci±¿a i prawo do urlopu macierzyñskiego

2012-08-28 12:28 wtorek
Firma, w której jestem zatrudniona ma problemy finansowe. Pracodawca chce wys³aæ nas na urlopy bezp³atne. Planowa³am ci±¿ê i nie wiem, czy obejmowaæ mnie bêdzie ochrona ubezpieczeniowa? Czy po urlopie bezp³atnym przys³uguje mi ubezpieczenie chorobowe? Czy mogê skorzystaæ z L4 przed porodem? Czy bêdê mog³a pój¶æ na urlop macierzyñski? Jak w takiej sytuacji jest z wynagrodzeniem?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Warunkiem nabycia prawa do zasi³ku macierzyñskiego jest urodzenie dziecka w okresie trwania ubezpieczenia albo w okresie urlopu wychowawczego. Rozdzielne traktowanie przez ustawodawcê okresu trwania ubezpieczenia i okresu urlopu wychowawczego, który jest okresem przerwy w ¶wiadczeniu pracy, a nie przerwy w trwaniu tytu³u do ubezpieczenia, prowadzi do wniosku, ¿e okres trwania ubezpieczenia jest rozumiany wêziej ni¿ okres trwania tytu³u do ubezpieczenia.

W ujêciu ustawy okres trwania ubezpieczenia uto¿samiany jest z tym okresem trwania tytu³u, w którym istnia³ obowi±zek op³acania sk³adki na ubezpieczenie chorobowe, albo nast±pi³o zwolnienie z tego obowi±zku (np. okres niezdolno¶ci do pracy z powodu choroby).

Prawo do zasi³ku macierzyñskiego nie powstanie zatem w sytuacji urodzenia dziecka w okresie urlopu bezp³atnego. Zatem po okresie urlopu bezp³atnego pracownicy bêdzie przys³ugiwa³o ¶wiadczenie chorobowe oraz zasi³ek macierzyñski.

Urlopy bezp³atne charakteryzuj± siê tym, ¿e pracownik jest zwolniony od ¶wiadczenia pracy, a pracodawca od p³acenia mu za ten okres wynagrodzenia.

Urlopy bezp³atne mo¿na podzieliæ na dwie grupy. Do pierwszej nale¿± urlopy udzielane na wniosek pracownika. Jedynym warunkiem formalnym jest z³o¿enie przez pracownika wniosku na pi¶mie. Pracownik mo¿e nie podawaæ w nim nawet przyczyny, dla której prosi o udzielenie urlopu. Udzielenie takiego urlopu jest pozostawione swobodnej decyzji pracodawcy. Podczas tego urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracownikowi nie przys³uguj± w tym czasie ¿adne uprawnienia pracownicze.

Jedynie, o czym by³a mowa przy omawianiu urlopów wypoczynkowych, urlop bezp³atny udzielony na okres krótszy ni¿ jeden miesi±c nie wp³ywa na wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.

Drug± grupê urlopów stanowi± te, do udzielenia których pracodawca jest zobowi±zany przez odpowiednie przepisy prawa. Taki urlop bezp³atny na ogó³ jest zaliczany do uprawnieñ pracowniczych.

Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com