X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: zawieszona działalność gospodarcza a rejestracja w urzędzie pracy

2012-05-29 13:52 wtorek
Zawiesiłem działalność gospodarczą, więc nie jestem ubezpieczony. Nie mogę się też zarejestrować w PUP. Tymczasem kilka dni temu złamałem rękę, więc likwidacja działalności nic mi nie da, bo i tak nie zarejestruję się jako bezrobotny, ponieważ mam założony gips. Szpital wystawi mi rachunek, a ja nie mam z czego zapłacić, bo nie pracuję, nie mam więc dochodu. MOPS też nie pomoże, bo według przepisów formalnie nadal prowadzę firmę. Byłem, pytałem. Jak z tego wybrnąć?

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych:

Od 1 lutego 2011 r. przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Przy spełnieniu pozostałych warunków, otrzyma zasiłek dla bezrobotnych, tyle że dopiero po 90 dniach od rejestracji. 

Oczywiście wraz z rejestracją w urzędzie pracy nabędzie prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, ustawodawca  rozszerzył w niej definicję  osoby bezrobotnej zawartą  w art.2 ust.1 pkt 2 Ustawy z dn. 20 kwietnia .2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, z późn. zm.).

W rozszerzonej definicji  bezrobotnym  jest  także osoba, nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis:
  • zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
  • upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Oczywiście w sytuacji, kiedy przedsiębiorca zawiesił swoją działalność i nie zarejestrował się w urzędzie pracy, nie został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku szpital ma prawo domagać się od osoby nieubezpieczonej, należności za przeprowadzone leczenie, za wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia.

W powyższych okolicznościach najwłaściwszym jest jak najszybsze zarejestrowanie się w urzędzie pracy.

Podstawa prawna:
Ustawy  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com