X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Renta rodzinna po zmar³ym rodzicu

2012-01-17 11:30 wtorek
Ukoñczy³em 25 lat. Moja mama zmar³a, a ojciec otrzymywa³ rentê rodzinn±. Obecnie przechodzi na emeryturê. Chcia³bym wiedzieæ, czy mimo to nadal przys³uguje mi renta rodzinna po zmar³ej matce?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Prawo do renty rodzinnej bêdzie przys³ugiwa³o po matce bêdzie przys³ugiwa³o dziecku, je¿eli osi±gnê³o 25 lat ¿ycia, bêd±c na ostatnim roku studiów w szkole wy¿szej. Wówczas prawo do renty rodzinnej przed³u¿a siê do zakoñczenia tego roku studiów. Ustawodawca przyjmuje, ¿e z dniem ukoñczenia granicy wiekowej 25 lat prawo do renty rodzinnej ustaje bez wzglêdu na okres, jaki pozosta³ do zakoñczenia nauki w szkole, je¿eli jest ona odbywana w szkole niebêd±cej szko³± wy¿sz±.

Jedyny wyj±tek - w odniesieniu do odbywania studiów w szkole wy¿szej - ustanowiony zosta³ w art. 68 ust. 2 ustawy, dopuszczaj±c dalsze, maksymalne przed³u¿enie okresu pobierania renty rodzinnej przez dziecko, które osi±gnê³o wiek 25 lat, bêd±c na ostatnim roku studiów w szkole wy¿szej, do zakoñczenia tego ostatniego roku studiów.

W ocenie S±du Najwy¿szego wyk³adnia celowo¶ciowa i funkcjonalna tego przepisu przemawia za mo¿liwo¶ci± wyj±tkowego przed³u¿enia prawa do renty rodzinnej tylko tym studentom, którym brakuje ju¿ niewiele miesiêcy do zdobycia dyplomu wy¿szych studiów, a pozbawienie ich w tym krótkim okresie prawa do renty rodzinnej mog³oby doprowadziæ do zaniechania dalszej nauki i zaprzepaszczenia kilkuletnich starañ, zmierzaj±cych do uzyskania wy¿szych kwalifikacji zawodowych i mo¿liwo¶ci zatrudnienia zgodnej z ich poziomem (Wyrok S±du Najwy¿szego - Izba Pracy, Ubezpieczeñ Spo³ecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 marca 2011 r. II UK 303/2010).

Wysoko¶æ renty rodzinnej ustalana jest w zale¿no¶ci od ilo¶ci osób uprawnionych do ¶wiadczenia oraz wysoko¶ci kwoty ¶wiadczenia, która przys³ugiwa³aby zmar³emu. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% ¶wiadczenia, które przys³ugiwa³oby zmar³emu, dla dwóch osób uprawnionych - 90%, dla trzech lub wiêcej - 95% (art. 73 u.e.r.).

Za kwotê ¶wiadczenia, która przys³ugiwa³aby zmar³emu uwa¿a siê kwotê emerytury lub renty z tytu³u ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy

Wszystkim uprawnionym przys³uguje jedna ³±czna renta rodzinna, która podlega podzia³owi na równe czê¶ci miêdzy uprawnionych. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnione s± osoby ma³oletnie lub osoby pe³noletnie, nad którymi ustanowiona zosta³a opieka prawna, wyp³ata ¶wiadczenia nastêpuje do r±k opiekuna (art. 131 u.e.r.). 

Podstawa prawna:
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com