Jestem osob± niepe³nosprawn±. Czy po ukoñczeniu 2-letniego studium zaocznego mogê staraæ siê o rentê z tytu³u niezdolno¶ci do pracy? Nigdzie nie pracujê i chcia³bym siê dowiedzieæ, czy móg³bym siê o ni± ubiegaæ? Nie wiem, czy mam do takiej renty prawo?
Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:
TAK, pod warunkiem przepracowaniach przynajmniej roku, przy jednoczesnym za³o¿eniu , ¿e niepe³nosprawno¶æ powsta³a przed 20 rokiem ¿ycia.
Trzeba podkre¶liæ, ¿e okres sk³adkowy i niesk³adkowy wymagany do przyznania renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy, czyli sta¿, uzale¿niony jest od wieku osoby, w którym powsta³a niezdolno¶æ do pracy. Wynosi on od 1 roku – je¿eli niezdolno¶æ do pracy powsta³a przed ukoñczeniem 20 lat, do 5 lat – je¿eli niezdolno¶æ do pracy powsta³a w wieku powy¿ej 30 lat.
Osoby, których niezdolno¶æ do pracy powsta³a po ukoñczeniu 30 lat, musz± spe³niaæ dodatkowy warunek, a mianowicie wymagany piêcioletni okres musi przypadaæ ostatnim dziesiêcioleciu przed dniem zg³oszenia wniosku o rentê lub dniem powstania niezdolno¶ci do pracy. Niezdoln± do pracy jest osoba, która utraci³a zdolno¶æ do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawno¶ci organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolno¶ci po przekwalifikowaniu. Niezdolno¶æ do pracy mo¿e byæ czê¶ciowa lub ca³kowita.
Czê¶ciowo niezdoln± do pracy jest osoba, która utraci³a w znacznym stopniu zdolno¶æ do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Ca³kowicie niezdoln± do pracy jest osoba, która utraci³a zdolno¶æ do wykonywania jakiejkolwiek pracy Oceny niezdolno¶ci do pracy i jej stopnia dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS.
Obowi±zuj±ce przepisy przewiduj± dwuinstancyjno¶æ w postêpowaniu orzeczniczym. Organem orzekaj±cym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, natomiast w II instancji – komisja lekarska ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przys³uguje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej – w ci±gu 14 dni od dnia dorêczenia tego orzeczenia. Komisja lekarska w wyniku rozpatrzenia sprzeciwu dokonuje rozstrzygniêcia w formie orzeczenia.
Renta z tytu³u niezdolno¶ci do pracy mo¿e zostaæ przyznana na sta³e lub na okre¶lony czas. Renta sta³a przys³uguje ubezpieczonemu, którego niezdolno¶æ do pracy zosta³a uznana przez lekarza orzecznika ZUS lub komisjê lekarsk± ZUS za trwa³±. Renta okresowa przys³uguje ubezpieczonemu, je¿eli jego niezdolno¶æ do pracy zostanie przez lekarza orzecznika ZUS lub komisjê lekarsk± ZUS uznana za okresow±, czyli maj±c± charakter czasowy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com