X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Nowa praca a ciąża

2011-11-14 13:05 poniedziałek
W okresie od 01.08 do 31.10.2011 miałam umowę o pracę na na czas określony 3 miesiące. Teraz, a więc od 01.11.2011 mam umowę w tej samej firmie na czas nieokreślony. Okazało się, że jestem w ciąży. Ile miesięcy lub lat trzeba przepracować, by przysługiwał zasiłek macierzyński? Czy muszę przepracować jeszcze 3 miesiące, aby mój staż pracy był dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli chciałabym, żeby lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie? Dodam, że to jest moja pierwsza umowa o pracę. Wcześniej miałam 3-miesięczną umowę o dzieło i staż z Urzędu Pracy.

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych:

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie trwania ubezpieczenia albo w okresie urlopu wychowawczego.

Odpowiadając zatem ściśle na Pani pytanie, skoro była Pani ubezpieczona, to nawet podczas zmiany pracy zachowała Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego i ten zasiłek Pani przysługuje. Nie musi więc Pani podejmować żadnych kroków, aby lekarz wystawił Pani z tego tytułu zwolnienie lekarskie. Jest Pani pracownikiem, a zatem zwolnienie lekarskie związane z ciążą bądź z chorobą przysługuje Pani od pierwszego dnia pracy, będącego jednocześnie pierwszym dniem ubezpieczenia.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:
  • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Warto jeszcze dodać, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania.

Pracownica, może także po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.  Warto też kupić ubezpieczenie od utraty pracy o którym można więcej przeczytać na https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-od-utraty-pracy

Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz.U z 2010 Nr 77 poz. 512 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com