Witam. Mam pytanie: czy je¶li 82-latka ma rentê rodzinn± po mê¿u, to przys³uguje jej dodatek za orzeczenie pierwszej grupy inwalidzkiej? Pozdrawiam.
Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.
NIE. Obecnie obowi±zuj±ca ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm. ) przewiduje tylko
dwa dodatki do emerytur i rent: dodatek pielêgnacyjny i dodatek dla sieroty zupe³nej.
Zgodnie z przepisami art. 75 ust. 1 w/w ustawy dodatek pielêgnacyjny przys³uguje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, je¿eli:
-
osoba ta zosta³a uznana za ca³kowicie niezdoln± do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
-
ukoñczy³a 75 lat ¿ycia.
W przypadku, gdy prawo do dodatku uzale¿nione jest od stanu zdrowia, nale¿y z³o¿yæ w Oddziale ZUS, w którym pobiera siê emeryturê lub rentê stosowny wniosek (formularz ZUS Z-1) oraz za¶wiadczenie o stanie zdrowia (formularz N-9).
Na tej podstawie Zak³ad wszczyna postêpowanie i zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 w/w ustawy kieruje sprawê do lekarza orzecznika, który dokonuje oceny stanu zdrowia w formie orzeczenia.
W oparciu o powy¿sze orzeczenie organ rentowy wydaje stosown± decyzjê.
Pamiêtaæ jednak nale¿y, ¿e prawo do wyp³aty dodatku pielêgnacyjnego nie przys³uguje, gdy osoba uprawniona przebywa w zak³adzie opiekuñczo-leczniczym lub w zak³adzie pielêgnacyjno-opiekuñczym,
chyba ¿e przebywa poza t± placówk± przez okres d³u¿szy ni¿ dwa tygodnie (art. 75 ust. 4 Ustawy o emeryturach i rentach).
Oznacza to, ¿e je¿eli osoba uprawniona do dodatku pielêgnacyjnego przebywa na przyk³ad w tej instytucji przez okres jednego tygodnia w miesi±cu, to zachowuje prawo do dodatku i zostanie on jej wyp³acony, ale je¿eli w takim zak³adzie pozostanie przez okres trzech tygodni w miesi±cu, to utraci prawo do wyp³aty dodatku za ten miesi±c.
Drugim przewidzianym w ustawie dodatkiem jest dodatek dla sieroty zupe³nej. Przys³uguje on osobom uprawnionym do renty rodzinnej, okre¶lonym w art. 68 i 69 cytowanej ustawy.
W celu nabycia prawa do powy¿szego dodatku nale¿y z³o¿yæ w organie rentowym, wyp³acaj±cym rentê rodzinn± sporz±dzony przez siebie (lub opiekuna) odrêczny wniosek oraz za³±czyæ akty zgonu rodziców. Kwotê dodatku okre¶la art. 76 ust. 2 uer i podlega ona waloryzacji na tych samych zasadach, co emerytury i renty (art. 76 ust. 3 uer).
Renta rodzinna przys³uguje uprawnionym cz³onkom rodziny osoby, która w chwili ¶mierci mia³a ustalone prawo do emerytury lub renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub spe³nia³a warunki wymagane do uzyskania jednego z tych ¶wiadczeñ.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.).
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com