Mam rentê uczniowsk±. Ze wzglêdu na mój wysoki dochód, ZUS na sta³e obni¿y³ mi rentê o maksymaln± kwotê. W tym roku mój dochód przekroczy 130% ¶redniej krajowej. Jak podam do ZUS-u ca³oroczny dochód w jednej kwocie, to spowoduje to zawieszenie renty i bêdê musia³ oddaæ jeszcze to, co dosta³em w tym roku - czyli rentê maksymalnie pomniejszon±. Je¶li rozliczê siê z ZUS-em dochodem podanym w miesi±cach (w trzech miesi±cach nie przekroczy³em 130% ¶redniej krajowej) to i tak moja renta bêdzie zawieszona. Ale czy bêdê musia³ oddaæ rentê z 12 czy tylko z 9 miesiêcy (z tych, w których przekroczy³em próg 130%)? I czy je¶li w kolejnym roku mój dochód nie przekroczy 130% ¶redniej krajowej, to czy wtedy bêdê automatycznie rozliczony po podaniu przeze mnie dochodów i przyznaj± mi rentê, czy te¿ jaka¶ komisja bêdzie mnie znów wzywaæ, badaæ i na nowo oceniaæ po ka¿dym zawieszeniu renty? Rentê mam przyznan± na sta³e.
Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.
Na wstêpie trzeba zaznaczyæ, i¿ rentê uczniowsk± przyznawano na podstawie poprzedniej ustawy emerytalno-rentowej. Prawo do tego ¶wiadczenia zachowuj± tylko ci, których stan zdrowia nie uleg³ poprawie a którzy byli objêci poprzedni± ustaw±. Osoby, którym na podstawie starej ustawy emerytalnej przyznano tzw. rentê uczniowsk±, zachowa³y do niej prawo po 1 stycznia 1999 r., czyli po zmianie sytemu ubezpieczeñ spo³ecznych, je¶li nadal s± ca³kowicie niezdolne do pracy.
Zgodnie z art. 104 pkt 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS Prawo do emerytury, renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osi±gania przychodu w kwocie wy¿szej ni¿ 130% przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia za kwarta³ kalendarzowy ostatnio og³oszonego przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego.
Warto nadmieniæ, ¿e zgodnie z Wyrokiem S±du Najwy¿szego - Izba Pracy, Ubezpieczeñ Spo³ecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 czerwca 2008 r.I UK 405/2007 osobie uprawnionej do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy nie przys³uguje ¶wiadczenie rehabilitacyjne tak¿e wówczas, gdy prawo do renty (wyp³aty tego ¶wiadczenia) zosta³o zawieszone w zwi±zku z osi±gniêciem przychodu w kwocie wy¿szej ni¿ 130% przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia za kwarta³ kalendarzowy ostatnio og³oszonego przez Prezesa GUS .
W powy¿szym przypadku renta powinna zostaæ zawieszona z uwagi na przekroczenie 130% przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia za pracê. Do przychodu maj±cego wp³yw na zawieszenie lub zmniejszenie wysoko¶ci ¶wiadczenia zalicza siê równie¿ kwoty pobranych zasi³ków: chorobowego, macierzyñskiego i opiekuñczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolno¶ci do pracy, wyp³acanego na podstawie przepisów kodeksu pracy i kwoty ¶wiadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasi³ku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Ubezpieczony bêdzie zatem zobowi±zany oddaæ rentê od chwili, kiedy jego zarobki przekroczy³y wymienione 130% wynagrodzenia, b±d¼ te¿ odpowiednio mniejsz± kwotê w wypadku przekroczenia o 70%, bowiem kwota osi±gniêtego przychodu uzasadnia zawieszenie lub zmniejszenie ¶wiadczenia, które zosta³o wyp³acone w pe³nej wysoko¶ci, organ rentowy dochodzi zwrotu od ¶wiadczeniobiorcy nienale¿nie pobranych kwot.
Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach i rentach z FUS ( Dz.U z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.)
Przemys³aw Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com