X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Renta rodzinna czy emerytura - co siê nale¿y mojej mamie?

2011-02-25 09:56 pi±tek
Witam! Moja mama (lat 57) jest obecnie na emeryturze. Mój tata zmar³ (lat 59), do chwili ¶mierci pracowa³, by³ ubezpieczony w ZUS i mia³ ponad 40 lat pracy. Czy mojej mamie nale¿y siê renta rodzinna czy emerytura? Jaka to mo¿e byæ kwota (mniej wiêcej)?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Renta rodzinna przys³uguje uprawnionym cz³onkom rodziny osoby, która w chwili ¶mierci mia³a ustalone prawo do emerytury lub renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub spe³nia³a warunki wymagane do uzyskania jednego z tych ¶wiadczeñ. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje siê, ¿e osoba zmar³a by³a ca³kowicie niezdolna do pracy.

Renta rodzinna przys³uguje tak¿e uprawnionym cz³onkom rodziny osoby, która w chwili ¶mierci pobiera³a zasi³ek przedemerytalny, ¶wiadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie ¶wiadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje siê, ¿e osoba zmar³a spe³nia³a warunki do uzyskania renty z tytu³u ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy.

Do renty rodzinnej uprawnieni s± nastêpuj±cy cz³onkowie rodziny:
1) dzieci w³asne, dzieci drugiego ma³¿onka oraz dzieci przysposobione;
2) przyjête na wychowanie i utrzymanie przed osi±gniêciem pe³noletnio¶ci wnuki, rodzeñstwo i inne dzieci, w tym równie¿ w ramach rodziny zastêpczej;
3) ma³¿onek (wdowa i wdowiec);
4) rodzice.

W powy¿szym przypadku ubezpieczonej bêdzie przys³ugiwa³o prawo do renty rodzinnej po zmar³ym mê¿u. Wysoko¶æ renty rodzinnej ustalana jest w zale¿no¶ci od ilo¶ci osób uprawnionych do ¶wiadczenia oraz wysoko¶ci kwoty ¶wiadczenia, która przys³ugiwa³aby zmar³emu.

Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% ¶wiadczenia, które przys³ugiwa³oby zmar³emu, dla dwóch osób uprawnionych - 90%, dla trzech lub wiêcej - 95% (art. 73 u.e.r.).

Za kwotê ¶wiadczenia, która przys³ugiwa³aby zmar³emu, uwa¿a siê kwotê emerytury lub renty z tytu³u ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy.

Wszystkim uprawnionym przys³uguje jedna ³±czna renta rodzinna, która podlega podzia³owi na równe czê¶ci miêdzy uprawnionych. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnione s± osoby ma³oletnie lub osoby pe³noletnie, nad którymi ustanowiona zosta³a opieka prawna, wyp³ata ¶wiadczenia nastêpuje do r±k opiekuna (art. 131 u.e.r.).

Stosownie do art. 95 ust. 1 u.e.r.F.U.S. w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku ¶wiadczeñ przewidzianych w tej ustawie, wyp³aca siê jedno z tych ¶wiadczeñ lub ¶wiadczenie wybrane przez zainteresowanego.

Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach i rentach z FUS ( Dz.U z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.)


Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com