X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Góry zawsze mog± byæ niebezpieczne

2010-06-22 09:19 wtorek
Wywiad z Marcinem Kacperkiem, Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich.


Redakcja: W³a¶nie rozpoczyna siê letni sezon turystyczny w polskich górach. Rzesze turystów lada moment wyrusz± na szlaki. O czym bezwzglêdnie nale¿y pamiêtaæ, szykuj±c siê na urlop w górach?

Marcin Kacperek: Rozumiem, ¿e nie mówimy o wakacjach wspinaczkowych, a bardziej o turystycznym, czy wrêcz rodzinnym urlopie. Podstawowa rzecz o której nale¿y pamiêtaæ – przebywanie w górach wi±¿e siê z szeregiem zagro¿eñ, z którymi nie spotykamy siê na co dzieñ i których w zwi±zku z tym nie rozpoznajemy. Nie mo¿na pozwoliæ sobie na zapomnienie o tym i ka¿d± decyzje czy pomys³ nale¿y przede wszystkim rozpatrywaæ w kategoriach bezpieczeñstwa. W przypadku Tatr czê¶æ k³opotu wynika ze specyficznego po³o¿enia tych gór – ich ni¿sze i ³atwiej dostêpne rejony s± naturalnym zapleczem spacerowym dla Zakopanego i innych okolicznych miejscowo¶ci. Dla osób niedo¶wiadczonych nie ma jasnego rozgraniczenia miedzy spacerem, d³ugim spacerem, a wypraw± w te góry, w których gin± ludzie i s³yszymy o tym w wiadomo¶ciach. Bardzo wiele osób znajduje siê w powa¿niejszych sytuacjach i trudniejszych miejscach, ni¿ im siê wydaje. My¶lê, ¿e tego trwania w b³ogiej nie¶wiadomo¶ci nale¿y siê wystrzegaæ w górach przede wszystkim.

Red.: Czêsto s³yszy siê o nieodpowiedzialnym zachowaniu turystów w górach. Czy móg³by Pan wymieniæ najczê¶ciej pope³niane przez nich b³êdy?

M.K.: Jak wspomnia³em przed chwila, moim zdaniem jedna z podstawowych pomy³ek to nie¶wiadomo¶æ, brak rozpoznania, ¿e wchodzimy w sytuacjê, która stawia jakie¶ wymagania, a niesprostanie im mo¿e mieæ tragiczne konsekwencje. B³êdy o których siê czêsto s³yszy - brak odpowiedniego obuwia czy odzie¿y, brak w³a¶ciwego planowania wycieczek itp. s± tylko pochodn± tego podstawowego problemu. Ofiary wypadków czêsto wyruszaj± na szlak w z³ych butach i usi³uj± realizowaæ niedorzeczne pomys³y nie dlatego, ¿e co¶ ¼le oceniaj±, tylko dlatego, ¿e zupe³nie nic nie oceniaj±. W klapkach i krótkich spodenkach mo¿na i¶æ na przechadzkê po Zakopanem, mo¿na j± przed³u¿yæ np. do sza³asu w Dolinie Str±¿yskiej – zupe³nie siê nad tym nie zastanawiaj±c. Problem zaczyna siê, kiedy przy tym sza³asie kto¶ widzi, ¿e dalej jest jaki¶ szlak, ¿e idzie nim du¿o ludzi i ten kto¶, w klapkach i krótkich spodenkach, po prostu idzie dalej. W ten p³ynny sposób przechodzi ze strefy spacerowo-bezpiecznej w strefê zagro¿enia i nawet tego nie zauwa¿a.

Red.: Co nale¿y wiêc zrobiæ, by wakacyjna wyprawa pozostawi³a po sobie tylko mi³e wspomnienia?

M.K.: Jasno okre¶laæ, jakie s± nasze wakacyjne cele i odpowiednio siê do nich przygotowywaæ. Je¶li kto¶ nie ma zamiaru zajmowaæ siê powa¿n± turystyk± - nosiæ plecaka, ubrañ przeciwdeszczowych, mapy, kompasu i szeregu innych rzeczy, to powinien trzymaæ siê w miarê blisko cywilizacji. Ci za¶, którzy maj± turystyczne ambicje, powinni posiadaæ trochê wiedzy o tym, jak dzia³aæ, ¿eby nie popa¶æ w k³opoty. Je¶li nie posiada siê tej wiedzy, to pozostaj± trzy wyj¶cia: rezygnacja z dzia³añ górskich, zdobycie wiedzy i rozpoczêcie dzia³añ lub wreszcie skorzystanie z us³ug przewodnika. W towarzystwie profesjonalnego przewodnika o miêdzynarodowych uprawnieniach nawet osoby nie posiadaj±ce ¿adnego do¶wiadczenia mog± wchodziæ na powa¿ne tatrzañskie szczyty - równie¿ te nieznakowane, takie jak Mnich, czy Gerlach.

Red.: Czy móg³by Pan wskazaæ najwa¿niejsze, Pana zdaniem, punkty górskiego kodeksu zachowañ?

M.K.: Jedn± z fajnych rzeczy w górach jest to, ¿e mo¿na powiedzieæ –  w górach jest jak w ¿yciu –  i znale¼æ na to wiele ilustracji. Na przyk³ad odpowied¼ na to pytanie jest taka: w górach –  jak ogólnie w ¿yciu –  podstaw± jest zdrowy rozs±dek i nie da siê wskazaæ innej podstawowej recepty na sukces, jak dzia³anie z g³ow± i wyobra¼ni± o tym, jakie mog± byæ konsekwencje podejmowanych kroków.

Red.: Zim± tury¶ci obawiaj± siê zej¶cia lawiny. Latem mniej rozwa¿ni amatorzy wêdrówek mog± uwa¿aæ, ¿e góry s± bardzo bezpieczne. Na jakie zagro¿enia nale¿y przygotowaæ siê podczas letnich wêdrówek?


M.K.: Góry zawsze mog± byæ niebezpieczne i fa³szywe poczucie bezpieczeñstwa z pewno¶ci± le¿y u podstaw wielu wypadków. Najkrócej mówi±c wystêpuj± nastêpuj±ce zagro¿enia: my mo¿emy spa¶æ na co¶, co¶ mo¿e spa¶æ na nas, mo¿emy umrzeæ lub znale¼æ siê w stanie zagro¿enia ¿ycia ze wzglêdu na warunki, mo¿emy ulec chorobie lub urazowi, które w mie¶cie nie musz± mieæ fatalnych konsekwencji, ale z dala od lekarza bezpo¶rednio gro¿± ¶mierci±. Oczywi¶cie ta lista jest tylko has³owa, bo w konkretnych sytuacjach do wypadku czêsto bêdzie prowadzi³ splot okoliczno¶ci.
Z³e obuwie -> fatalna decyzja o wej¶ciu na p³at letniego ¶niegu -> zsuniecie po ¶niegu -> uderzenie w kamienie -> obra¿enia (osi±gane przy takich zsuniêciach prêdko¶ci porównywalne s± ze swobodnym upadkiem).
Z³e planowanie (brak odpowiedniej odzie¿y i sprawdzenia prognoz) -> za³amanie pogody -> wskutek zmarzniêcia i po¶piechu podczas powrotu upadek z eksponowanego szlaku.
Takich historyjek mo¿na wymy¶laæ nieskoñczenie wiele, a nawet nie trzeba ich wymy¶laæ, bo wystarczy przyjrzeæ siê lwiej czê¶ci wypadków tatrzañskich.

Red.: Które miejsca w polskich górach uchodz± za najniebezpieczniejsze? Jak przygotowaæ siê do wyprawy w takie miejsca?

M.K.: Za niebezpieczne w powszechnym odbiorze uchodz± miejsca, gdzie dochodzi do wielu wypadków - np. Giewont i ¦winica. Tak naprawdê nie ró¿ni± siê one niczym od innych gór i nale¿y siê przygotowywaæ do wyprawy dok³adnie tak samo, jak na inne góry. Wiêksza ilo¶æ wypadków wynika z innych czynników. W przypadku ¦winicy powodem jest niezwyk³a ³atwo¶æ dostêpu z kolejki na Kasprowy Wierch – jest wiêc bardzo wielu amatorów wej¶cia, czêsto zupe³nie nie¶wiadomych, na co siê porywaj±. Giewont z kolei jest szalenie popularny i, co za tym idzie, odwiedzany czêsto przez ludzi, delikatnie mówi±c, przypadkowych.

Red.: Gdy zdarzy siê wypadek – jakie kroki powinno siê podj±æ? Co robiæ, oczekuj±c na pomoc ratowników?

M.K.: Na pewno warto jak najwiêcej wiedzieæ o pierwszej pomocy, ale TRZEBA byæ w stanie powiedzieæ ratownikom, gdzie dosz³o do wypadku (nie mam na my¶li informacji typu: „Rano wyszli¶my z Zakopanego i szli¶my ¿ó³tym szlakiem, potem zielonym, a teraz jeste¶my na czerwonym”) - mapa i kontrolowanie swojego po³o¿enia na niej choæby z tego wzglêdu jest konieczna.

____________________________________________________________________
Marcin Kacperek - prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, zrzeszaj±cego polskich przewodników posiadaj±cych miêdzynarodowe kwalifikacje przewodnickie UIAGM. Wspina³ siê w Tatrach, Dolomitach, wielu rejonach Alp, kilkunastu rejonach górskich i ska³kowych Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz w Chinach. Jego najlepsze osi±gniêcia wi±¿± siê z szybkimi samotnymi przej¶ciami wielkich ¶cian, zarówno latem, jak i zim±. Informacje o jego propozycjach górskich i narciarskich mo¿na zale¼æ na stronie www.freerajdy.pl


Wywiad przeprowadzi³a Olga ¯arnowiecka