X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Wakacje bez przykrych wspomnieñ

2009-08-14 09:16 pi±tek
Przed nami jeszcze kilka tygodni sezonu wakacyjnego. Niestety, jak co roku media donosz± o licznych wypadkach w górach i nad morzem. Statystyki pokazuj±, ¿e wiêkszo¶æ z nich jest rezultatem braku wyobra¼ni, lekkomy¶lno¶ci i brawury. Aby d³ugo wyczekiwany wyjazd nie skoñczy³ siê tragicznie, nale¿y pamiêtaæ o podstawowych zasadach bezpieczeñstwa.

Rozs±dek na szlaku

Na nasze bezpieczeñstwo w górach najwiêkszy wp³yw maj± warunki atmosferyczne, znajomo¶æ terenu i odpowiednie przygotowanie. Przed wyruszeniem na szlak koniecznie sprawd¼ prognozê pogody. Przemy¶l i opracuj plan wycieczki, poczytaj o miejscu, do którego siê wybierasz, zaopatrz siê w potrzebny sprzêt (mapy, latarka, w³a¶ciwa odzie¿, prowiant itp.), zapisz te¿ niezbêdne numery telefonów (w tym ratunkowych).  Oceñ odpowiednio swoje mo¿liwo¶ci - nie wybieraj od razu najtrudniejszych tras i najwy¿szych szczytów. Zawsze staraj siê tak zaplanowaæ wycieczkê, ¿eby wróciæ przed zmrokiem. O swojej wyprawie nie zapomnij poinformowaæ innych (w schronisku, hotelu na kwaterze), dok±d wyruszasz, jak± bêdziesz szed³ tras± i kiedy planujesz wróciæ. W razie jaki¶ problemów w górach i niemo¿no¶ci wezwania pomocy mo¿e to mieæ decyduj±ce znaczenie.

W¶ród najwiêkszych zagro¿eñ, które czekaj± na nas na górskich szlakach znajduj± siê nieprzewidziane zmiany pogody – obfite opady, burze, mg³a, silny wiatr, gwa³towne zmiany temperatury oraz lawiny. Mog± one spowodowaæ du¿e utrudnienia w poruszaniu siê na szlaku, a w niektórych wypadkach nawet ca³kowite uniemo¿liwiæ powrót z gór.

Kategorycznie nale¿y ¶ledziæ komunikaty o zagro¿eniu lawinowym i stosowaæ siê do nich! W zetkniêciu z lawin± twoje szanse na prze¿ycie s± niestety znikome, dlatego przede wszystkim staraj siê ich unikaæ poruszaj±c siê po terenie, gdzie prawdopodobieñstwo ich powstania lub zasiêgu jest niewielkie. Je¿eli podczas wêdrówki dopadnie ciê np. burza staraj siê opu¶ciæ najbardziej zagro¿one miejsca, jak szczyty, granie, otwarte przestrzenie, a tak¿e omijaæ pojedyncze wysokie drzewa. Je¿eli nie jeste¶ w stanie uciec lub bezpiecznie siê schroniæ, burzê nale¿y przeczekaæ w pozycji siedz±cej z podci±gniêtymi pod siebie stopami, siedz±c na plecaku lub p³askim kamieniu. W przypadku kompletnego braku orientacji w terenie (np. z powodu mg³y) nale¿y zaniechaæ dalszego poruszania siê, zw³aszcza gdy teren ten znajduje siê nad stromymi ¶cianami lub zboczami. Przed nisk± temperatur± ochraniaj siê ciep³± odzie¿± i zapasem ¿ywno¶ci, przed wysok± -  os³aniaj±c g³owê i u¿ywaj±c kremów z bardzo wysokim filtrem. Staraj siê równie¿ unikaæ d³ugiego przebywania w nas³onecznionym terenie i jak najwiêcej piæ. Bardzo niebezpieczny jest te¿ wiatr. Je¿eli po wyj¶ciu na szlak jest on tak mocny, ¿e utrudnia poruszanie i utrzymanie równowagi, nale¿y zrezygnowaæ z dalszej wêdrówki. Na grani, szczycie lub prze³êczy bêdzie on jeszcze silniejszy i bardziej niebezpieczny.

W górach mo¿e byæ niebezpiecznie nawet przy ³adnej pogodzie. Wchodz±c w eksponowany teren staraj siê posuwaæ bardzo ostro¿nie, szczególnie kiedy na szlaku panuj± trudne warunki (stromizny, w±skie przej¶cia, bardzo du¿e wysoko¶ci). Do poruszania siê w takim terenie nale¿y siê dobrze przygotowaæ poprzez u¿ywanie odpowiednich butów, odzie¿y i odpowiedniego sprzêtu do asekuracji. Je¿eli mimo wszystko obawiasz siê przej¶cia trudnego fragmentu terenu lepiej jest przystan±æ, odpocz±æ i obserwowaæ jak robi± to inni. Je¿eli perspektywa takiego przej¶cia budzi paniczny lêk, lepiej zrezygnowaæ z dalszej wyprawy.

Co zrobiæ je¿eli jeste¶ ¶wiadkiem lub ofiar± wypadku w górach? Przede wszystkim zachowaæ spokój i wezwaæ pomoc. Dzwoni±c z telefonu komórkowego na terenie Polski u¿ywamy numeru alarmowego 601 100 300. Za granic± wykrêcamy miêdzynarodowy numer alarmowy 112, który jednak nie wszêdzie mo¿e dzia³aæ. Dlatego przed wyruszaniem w drogê powinni¶my poznaæ w³a¶ciwy numer i zawsze mieæ go w komórce. Je¿eli nie masz przy sobie telefonu komórkowego, jest on niesprawny lub w górach nie ma zasiêgu, postaraj siê skorzystaæ z pomocy osób znajduj±cych siê w pobli¿u. Je¿eli nikogo nie znajdziesz, skorzystaj z systemu nadawania sygna³ów pomocy z u¿yciem d¼wiêku (g³osu lub gwizdka) lub ¶wiat³a (np. latarki). Sygna³y takie nadajemy 6 razy na minutê (co 10 sekund), a nastêpnie robimy minutê przerwy. Odpowiedzi± na nie mog± byæ sygna³y nadawane 3 razy na minutê (co 20 sekund), równie¿ z minutow± przerw±.

Bezpiecznie nad wod±

Najbezpieczniejsza k±piel to ta w miejscach strze¿onych. Pamiêtaj, ¿eby zawsze stosowaæ siê do regulaminu k±pieliska i s³uchaæ poleceñ ratowników.

Je¶li Twoje dzieci s± w wodzie miej nad nimi ci±g³y nadzór równie¿ gdy umiej± p³ywaæ. Jedno zach³y¶niêcie mo¿e skoñczyæ siê utoniêciem. Nigdy nie lekcewa¿ czerwonej flagi - to sygna³, ¿e k±piel jest kategorycznie zabroniona z powodu z³ych warunków pogodowych lub wysokiej fali. Bêd±c w wodzie nie przekraczaj linii czerwonych boi, nawet je¿eli jeste¶ wytrawnym p³ywakiem. Nie masz przecie¿ pewno¶ci, czy wystarczy ci si³ by wróciæ do brzegu. Osoby, które nie czuj± siê pewnie w wodzie i nowicjusze zawsze powinni wybieraæ miejsca w których maj± grunt pod nogami. Pamiêtaj, ¿e nad morzem bardzo niebezpieczne s± k±piele w pobli¿u ostróg, czyli grubych drewnianych pali wbitych morskie w dno - tworz± siê tam wiry, a w dnie powstaj± g³êbokie uskoki.

Po opalaniu cia³o jest rozgrzane, do wody nale¿y wchodziæ zatem powoli, by przyzwyczaiæ siê do ch³odu. Nag³a zmiana temperatur mo¿e wywo³aæ skurcz lub prowadziæ do szoku termicznego. Niewskazane jest tak¿e p³ywanie po posi³ku - organizm koncentruje siê wtedy na trawieniu i trudno mu podj±æ dodatkowy wysi³ek.  Najwiêksz± lekkomy¶lno¶ci± jest wchodzenie do wody po alkoholu – mamy wtedy gorszy refleks, p³ytszy oddech i mniejsz± wytrzyma³o¶æ. Nigdy nie skacz te¿ do wody w miejscach nierozpoznanych. Je¿eli woda jest zbyt p³ytka, znajduj± siê w niej du¿e kamienie lub inne podwodne przeszkody mo¿esz zgin±æ lub doznaæ ciê¿kiego urazu krêgos³upa.

Korzystaj±c ze sprzêtu p³ywaj±cego zawsze sprawd¼ jego sprawno¶æ i zak³adaj kamizelkê ratunkow± (dotyczy to tak¿e osób, które s± z tob±, szczególnie dzieci). Nie podp³ywaj kajakiem lub ³ódk± zbyt blisko k±pi±cych siê. Bardzo niebezpieczne jest tak¿e dalekie wyp³ywanie na materacach, zw³aszcza, gdy nie umiesz p³ywaæ. Nad morzem du¿a fala mo¿e ciê przewróciæ, a silne pr±dy wsteczne mog± wynie¶æ ciê daleko od brzegu.

Je¿eli jeste¶ ¶wiadkiem wypadku, najwa¿niejsze jest by nie wpadaæ w panikê. Zawiadom ratownika. Je¶li jeste¶ na pla¿y niestrze¿onej, zanim wyruszysz na ratunek, oceñ swoje umiejêtno¶ci p³ywackie. Je¿eli nie czujesz siê na si³ach pomóc – zawo³aj inne osoby lub zawiadom Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR (tel. 601 100 100). Je¶li zdecydowa³e¶ siê wyp³yn±æ na ratunek zabierz ko³o dmuchane lub materac i rêcznik by za ich pomoc± przyholowaæ ton±cego.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Rozs±dek i przewidywanie pewnych sytuacji na pewno pomo¿e nam w spokojnym spêdzeniu wakacji. Wyje¿d¿aj±c, warto jednak pomy¶leæ o ubezpieczeniu turystycznym NNW, które uchroni nas przed finansowymi skutkami ewentualnych wypadków. Na rynku znajduje siê bogata oferta tego typu polis. PZU szczególnie poleca turystom dwa rodzaje  turystycznych ubezpieczeñ – Bezpiecznego Turystê
i Woja¿era. 

Bezpieczny Turysta to ubezpieczenie obejmuj±ce nastêpstwa nieszczê¶liwych wypadków oraz us³ugi assistance ¶wiadczone ubezpieczonemu na terytorium RP. W ramach sk³adki za ubezpieczenie, oprócz wyp³aty ¶wiadczenia z tytu³u trwa³ego uszczerbku na zdrowiu (lub zgonu ubezpieczonego), ubezpieczonemu przys³uguj± us³ugi assistance, zwrot kosztów nabycia przedmiotów ortopedycznych i ¶rodków pomocniczych, zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego osób niepe³nosprawnych na terytorium RP oraz ¶wiadczenie za leczenie uci±¿liwe. Zakres us³ug assistance obejmuje pomoc medyczn±, pomoc rehabilitacyjn± i pielêgnacyjn±, pomoc psychologa, pomoc domow±, opiekê nad dzieæmi lub osobami niesamodzielnymi, opiekê nad psami i kotami oraz infoliniê medyczn±. Za op³at± dodatkowej sk³adki ubezpieczenie mo¿e zostaæ rozszerzone o ró¿ne ¶wiadczenia dodatkowe ( np. zwrot kosztów leczenia czy dietê szpitaln± , a tak¿e o zwrot kosztów poszukiwania i ratownictwa) lub mog± byæ w³±czone dodatkowe ubezpieczenia gwarantuj±c ubezpieczonemu pe³n± ochronê podczas urlopu (OC w ¿yciu prywatnym, baga¿ podró¿ny, koszty odwo³ania uczestnictwa w imprezie turystycznej).

Ubezpieczenie Woja¿er, to ubezpieczenie polecane wszystkim tym, którzy swój urlop planuj± spêdziæ za granic±. Obejmuje ono koszty leczenia zwi±zane z nag³ym zachorowaniem lub nieszczê¶liwym wypadkiem oraz us³ugi assistance . Opcja Standard zapewnia m.in. transport medyczny w kraju zdarzenia, transport do Polski ubezpieczonego,  koszty poszukiwania i ratownictwa oraz us³ugi informacyjne. Dla osób, które oczekuj± szerszej ochrony w ubezpieczeniu, Woja¿er PZU oferuje opcjê Assistance Lux. Obejmuje ona dodatkowo m.in. opiekê nad niepe³noletnimi dzieæmi, wcze¶niejszy powrót ubezpieczonego do kraju, pomoc prawn±, transport osób bliskich do RP, pokrycie kosztów hotelu osoby bliskiej, pomoc w razie kradzie¿y. Woja¿er – za op³at± dodatkowej sk³adki – mo¿na rozszerzyæ o ubezpieczenie NNW, OC w ¿yciu prywatnym, ubezpieczenie baga¿u i ubezpieczenie kosztów odwo³ania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Wiêcej informacji: www.pzu.pl

Anna Staniszewska, ekspert ds. ubezpieczeñ turystycznych w PZU SA