X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Polacy wol± wyje¿d¿aæ bez biura podró¿y. I bez ubezpieczenia

2014-08-04 10:56 poniedzia³ek
Ponad 76% Polaków organizuje samodzielnie wyjazdy zagraniczne. To o 12 punktów procentowych wiêcej ni¿ jeszcze 3 lata temu – wynika z badania Grupy Ubezpieczeniowej Europa. Planuj±c wyjazd coraz rzadziej jednak uwzglêdniamy w naszych kalkulacjach ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeñ. W stosunku do badania sprzed 3 lat a¿ o 17 punktów procentowych spad³ odsetek osób wykupuj±cych ubezpieczenie. Bior±c pod uwagê coraz bardziej egzotyczne destynacje wybierane przez naszych rodaków, tendencja ta wydaje siê co najmniej zastanawiaj±ca.

Coraz popularniejsze w¶ród naszych rodaków staj± siê wyjazdy zagraniczne. Ceny dalekich przelotów i szeroko zakrojone dzia³ania promocyjne samych egzotycznych krajów skutecznie zachêcaj± do zapuszczania siê w najdalsze zak±tki ¶wiata. Polaków mo¿na spotkaæ w krajach Ameryki Po³udniowej i Azji, a oprócz zwiedzania siêgaj± oni po coraz bardziej wyszukane formy wypoczynku.

Jak pokazuj± badania przeprowadzone w czerwcu br. na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez o¶rodek IMAS, mimo zwiêkszaj±cej siê dostêpno¶ci zagranicznych podró¿y, spada zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi. A¿ blisko 60% Polaków nie uwzglêdnia zakupu polisy przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu. To a¿ o 17 punktów procentowych mniej ni¿ jeszcze 3 lata temu. I tak kosztowna podró¿ mo¿e siê okazaæ wydatkiem zdecydowanie przekraczaj±cym mo¿liwo¶ci naszego portfela, je¶li zaskocz± nas wydatki zwi±zane z leczeniem za granic± czy utrat± sprzêtu podczas wycieczki.

- Samodzielna organizacja wyjazdu zagranicznego niesie ze sob± powa¿n± konsekwencjê: od pierwszych do ostatnich chwil podró¿y sami jeste¶my odpowiedzialni za skutki wszystkiego, co siê w tym czasie wydarzy – mówi Mariusz Górski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zagranicznych w Grupie Ubezpieczeniowej Europa. – Oczywi¶cie planuj±c wyjazd my¶limy przede wszystkim o atrakcjach, które chcemy zobaczyæ, ale nie zapominajmy, ¿e najwa¿niejsz± kwesti± jest nasze bezpieczeñstwo. W zale¿no¶ci od wybranej destynacji sytuacja polityczna kraju, jego zaawansowanie spo³eczno-ekonomiczne sprawiaj±, ¿e bezpieczeñstwo na ulicach czy powszechny dostêp do us³ug medycznych mog± byæ bardzo ró¿ne – t³umaczy ekspert Grupy Europa.

Koszty leczenia – absolutna podstawa

Spektrum wydarzeñ, które podczas zagranicznego wyjazdu mog± nas kosztowaæ sporo pieniêdzy i nerwów, jest praktycznie nieograniczone. Jednak z uwagi na specyfikê kulturow± czy ¶rodowiskow± danego kraju, a przede wszystkim na charakter naszej podró¿y, jeste¶my w stanie przewidzieæ, na jakie niebezpieczeñstwa powinni¶my zwróciæ szczególn± uwagê.
Ubezpieczenie od kosztów leczenia za granic±, kosztów transportu medycznego oraz nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków jest absolutn± podstaw±, o której powinni¶my pamiêtaæ niezale¿nie od destynacji. Je¶li jednak nie jeste¶my do tego rozwi±zania w pe³ni przekonani, warto pog³êbiæ swoj± wiedzê o konsekwencjach tego, co mo¿e nas spotkaæ, gdy nie bêdziemy ubezpieczeni.

Du¿e niebezpieczeñstwo niesie za sob± na przyk³ad ró¿nica w zwyczajach ¿ywieniowych i higienicznych oraz we florze bakteryjnej po¿ywienia odleg³ych krajów. S± one tak ró¿ne od warunków panuj±cych w Polsce, ¿e przebieg zatrucia pokarmowe mo¿e wymuszaæ hospitalizacjê. Takie problemy s± bardzo powszechne zarówno w popularnych w¶ród Polaków Egipcie i Turcji, jak w bardziej egzotycznych afrykañskich czy azjatyckich krajach. Bardzo niebezpieczne s± równie¿ zagro¿enia epidemiologiczne w poszczególnych krajach.

Wyje¿d¿aj±c do krajów Afryki zobowi±zani jeste¶my do serii szczepieñ obowi±zkowych, w krajach azjatyckich s± to zazwyczaj tylko szczepienia zalecane. Niezale¿nie od tego lista gro¼nych chorób wci±¿ wystêpuj±cych na tych kontynentach jest d³uga, a brak natychmiastowej opieki medycznej mo¿e skoñczyæ siê nawet ¶mierci±. Koszty hospitalizacji w takich przypadkach s± wysokie, zw³aszcza ¿e zazwyczaj obejmuj± konieczno¶æ przetransportowania chorego do Polski.

Na ratunek z polis±

Wybieraj±c siê do krajów azjatyckich, na przyk³ad Indii czy Wietnamu, powinni¶my wzi±æ pod uwagê równie¿ specyficzne podej¶cie mieszkañców do zasad ruchu drogowego. W chaosie ruchu ulicznego przeciêtny Europejczyk nie jest w stanie wy³apaæ jakiejkolwiek prawid³owo¶ci, wiêc zwyk³a próba przej¶cia na drug± stronê ulicy mo¿e siê skoñczyæ pot³uczeniami, z³amaniem lub powa¿niejszymi obra¿eniami. Je¶li bêdziemy mieli polisê, ubezpieczyciel pokryje za nas koszty opieki medycznej na terenie danego kraju, a tak¿e – gdy bêdzie taka konieczno¶æ – transportu medycznego do Polski.

Je¶li zdecydujemy siê na inn± popularn± formê wypoczynku, jak± s± wêdrówki górskie, pod uwagê powinni¶my wzi±æ ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej. Dla wielu Polaków Tatry okazuj± siê za ma³ym wyzwaniem i chc± sprawdziæ swoje umiejêtno¶ci w Himalajach, na afrykañskim Kilimand¿aro czy chocia¿by w Alpach. Mimo dobrego przygotowania technicznego i sprzêtowego zjawiska atmosferyczne i trudne ukszta³towanie terenu nigdy nie pozwalaj± czuæ siê zupe³nie bezpiecznie. W razie wypadku koszty akcji ratowniczej mog± byæ horrendalne i bez odpowiedniego ubezpieczenia wydatek ten bêdziemy odczuwaæ latami. Nawet w s±siedniej S³owacji akcja ratownicza w Tatrach to koszt 15 tys. z³.

Baga¿ z ciê¿arem odpowiedzialno¶ci

Ostatni, ale nie mniej wa¿ny element w komfortowej podró¿y to nasz baga¿. Oprócz najpotrzebniejszych rzeczy zabieramy ze sob± coraz czê¶ciej kosztowny sprzêt fotograficzny, tablety pozwalaj±ce na ³±czenie siê z internetem, e-booki, smartfony, które sta³y siê nieod³±cznym elementem naszego ¿ycia. Coraz lepsze i dro¿sze s± równie¿ nasze plecaki i ¶piwory – gwarantuj±ce komfort podró¿owania, ale ³±cznie kosztuj±ce niema³e kwoty. Wo¿±c ze sob± dobytek wart niejednokrotnie kilka do kilkunastu tysiêcy z³otych jeste¶my szczególnie nara¿eni na kradzie¿e czy chocia¿by zniszczenie.

Ubezpieczenie chroni±ce baga¿ zagwarantuje nam zwrot sum, pozwalaj±cy na zakup utraconego sprzêtu o podobnych parametrach.Zagro¿enia wynikaj±ce ze specyfiki poszczególnych destynacji mo¿na oczywi¶cie mno¿yæ w nieskoñczono¶æ. Jednak zasada jest prosta: planuj±c dalsz± wyprawê powinni¶my przede wszystkim u¿ywaæ naszej wyobra¼ni. Przebywaj±c z daleka od kraju, w odmiennej kulturze, czêsto bez mo¿liwo¶ci porozumienia siê w jêzyku angielskim, jeste¶my zdani tylko na siebie. Odpowiednie przygotowanie do takiego wyjazdu mo¿e ochroniæ nasz portfel, a przede wszystkim nasze ¿ycie i zdrowie.  

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zagranicznych
Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa S.A.