X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Do Azji ze szczególn± ochron±

2014-06-17 10:50 wtorek
Azja to najwiêksza czê¶æ ¶wiata, zdumiewaj±ca i pe³na kontrastów, ró¿norodnych jêzyków, religii i kultur. Mo¿e byæ zarówno piêkna, jak i niebezpieczna. Wyprawa w ten rejon to powa¿ne przedsiêwziêcie dla ka¿dego turysty. Niezale¿nie od tego, czy wybieramy siê na zimn± Syberiê, czy decydujemy siê odwiedziæ najwiêksze pustynie ¶wiata, podró¿ bêdzie wymaga³a od nas skrupulatnych przygotowañ. Podstawa to szczegó³owy plan wyprawy, niezbêdne szczepienia, wiza oraz dobre ubezpieczenie podró¿ne.

Daleka podró¿ mo¿e oznaczaæ dla turysty nara¿enie na nieprzyjemne, tropikalne niespodzianki i egzotyczne choroby, zdarza siê, ¿e ciê¿kie w leczeniu. Przed ka¿dym wyjazdem za granicê warto wiêc umówiæ siê na wizytê z lekarzem i zrobiæ ogólny przegl±d stanu zdrowia oraz skorzystaæ z konsultacji w Poradni Medycyny Podró¿y. Dowiemy siê tam o aktualnie panuj±cej sytuacji zdrowotnej rejonu ¶wiata, do którego siê wybieramy. Uzyskamy równie¿ szczegó³owe zalecenia dotycz±ce podstawowych szczepieñ ochronnych oraz porady, jak zapobiegaæ chorobom czêsto wystêpuj±cym w Azji. Co wiêcej, zostaniemy poinformowani o podstawowych zasadach profilaktyki czy sposobie wyposa¿enia apteczki podró¿nej. Wybór szczepieñ zalecanych przed podró¿± bêdzie zale¿a³ nie tylko od celu naszej wyprawy, ale tak¿e od jej charakteru, terminu wyjazdu oraz bie¿±cej sytuacji epidemiologicznej miejsca, do którego jedziemy.

W zale¿no¶ci od stanu naszego zdrowia, na przyk³ad, gdy chorujemy przewlekle, lekarz mo¿e zaleciæ dodatkowe szczepienia oraz specjalistyczne badania. Szczepienia niestety nie nale¿± do najtañszych, ale powinni¶my potraktowaæ je jako d³ugoterminow± inwestycjê. Na konsultacjê lekarsk± nale¿y wybraæ siê co najmniej dwa miesi±ce przed planowan± podró¿±. Warto równie¿ przypomnieæ sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy, nie zawsze bowiem bêdziemy mogli liczyæ na szybk± i profesjonaln± pomoc w razie zachorowania b±d¼ wypadku.

Niezbêdne ubezpieczenie turystyczne

Niezale¿nie od rodzaju i celu naszej podró¿y po Azji dobre ubezpieczenie jest podstaw±. Koszt polisy w wiêkszo¶ci przypadków bêdzie zdecydowanie ni¿szy od ceny, jak± zap³acimy za pojedyncz± wizytê u lekarza, b±d¼ w szpitalu.
Przyk³adowe koszty leczenia w Azji (dane TU Europa):

1. Tajlandia - udzielenie pomocy ambulatoryjnej po ugryzieniu przez bezpañskiego psa oraz szczepienie przeciw w¶ciekli¼nie to koszt niemal 1 000 z³.

2. Mongolia – wizyta u lekarza w zwi±zku z uszkodzeniem kolana, podanie antybiotyku wraz z opask± uciskow± to koszt 500 z³.

W pañstwach azjatyckich prywatne us³ugi medyczne s± bardzo drogie, a na pomoc pañstwowych placówek nie mamy co liczyæ. Zakup odpowiedniej polisy mo¿e nas wiêc ochroniæ przed nieplanowanym i s³onym wydatkiem. Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa w swojej ofercie posiada ubezpieczenie kosztów leczenia Travel World oraz Travel World d³ugoterminowe, które zapewnia ochronê przez 90, 180, a nawet 365 dni. Polisa dostêpna jest wielu wariantach: Standard, Standard Plus, VIP oraz THE BEST, dziêki czemu zakres ochrony mo¿na dopasowaæ do indywidualnych potrzeb. W zale¿no¶ci od wybranego wariantu suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosi od 15 000 euro do 60 000 euro.

Polisa Travel World daje dostêp do szeregu dodatkowych us³ug, jak zabezpieczenie zwi±zane z ryzykiem nastêpstw chorób przewlek³ych, ubezpieczenie artroskopii i rehabilitacji, ochronê psów i kotów podczas podro¿y zagranicznej czy zapewnienie pomocy bliskim, którzy pozostaj± w domu (m.in. wizyta lekarza lub pielêgniarki). Polisê mo¿na kupiæ w biurach podró¿y lub w prosty sposób przez internet na stronie www.tueuropa.pl. Serwis sprzeda¿owy dostosowany jest do urz±dzeñ mobilnych: telefonów, tablet-ów i smartfon-ów, a zakup odbywa siê bardzo szybko.

Warto zaopatrzyæ siê w wariant polisy o wysokiej sumie ubezpieczenia, bo w przypadku problemów zdrowotnych w odleg³ym pañstwie mo¿e nie starczyæ pieniêdzy z polisy o najni¿szej sumie na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. Elementem generuj±cym bardzo wysokie koszty jest wcze¶niejszy transport do Polski, zw³aszcza gdy potrzeba jest asysta medyczna. Je¿eli cierpimy na chorobê przewlek³± (np. nadci¶nienie, cukrzycê), przy zakupie ubezpieczenia nale¿y zg³osiæ ten fakt i rozszerzyæ podstawowy zakres polisy o dodatkowe ryzyko zachorowania. To wa¿ne, aby unikn±æ rozczarowania standardowym zakresem ubezpieczenia.

Warto sprawdziæ przed wyjazdem

Przed wyjazdem do wybranego rejonu Azji warto tak¿e zapoznaæ siê z panuj±c± tam sytuacj± polityczn±. Najbardziej wiarygodnym ¼ród³em informacji jest serwis internetowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym na bie¿±co publikowane s± tzw. ostrze¿enia dla podró¿uj±cych, czyli komunikaty informuj±ce na przyk³ad o zamieszkach, strajkach czy stanach wojennych, które maj± miejsce w danych rejonach ¶wiata.

Je¶li w kraju, który jest celem naszej podró¿y, panuje niepokoj±ca sytuacja polityczna, ze wzglêdu na bezpieczeñstwo turystów zalecane jest wstrzymanie lub prze³o¿enie terminu podró¿y. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e polisy nie zapewniaj± ochrony osobom, które jad± w celach turystycznych w rejon zamieszek wojennych. Odpowiedzialno¶æ ubezpieczyciela jest wówczas rutynowo wy³±czona, co jest wyra¼nie zaznaczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
W centrum naszego zainteresowania powinny znale¼æ siê tak¿e informacje dotycz±ce warunków atmosferycznych. Trzeba pamiêtaæ, ¿e kontynent azjatycki jest mocno zró¿nicowany pod k±tem klimatycznym i le¿y we wszystkich pasach klimatycznych pó³kuli pó³nocnej. Ró¿nice temperatur miêdzy krajami mog± siêgn±æ nawet 55 stopni C. Najwiêksze kontrasty na termometrach panuj± tam jesieni± i wiosn±. Bior±c pod uwagê cel i porê roku, w której chcemy wyruszyæ, nale¿y szczegó³owo zapoznaæ siê z klimatem wybranego rejonu. W niektórych krajach Azji wystêpuje pora deszczowa, czêsto powoduj±ca powodzie. Nie wszystkie miejsca w tym czasie bêd± wiêc dostêpne dla turysty, co wiêcej, mog± byæ zwyczajnie niebezpieczne.

Wa¿ne dokumenty

Na kilka miesiêcy przed wyjazdem powinni¶my sprawdziæ wymagania wizowe do krajów, które planujemy odwiedziæ. Niektóre procedury s± z³o¿one i mog± potrwaæ nawet kilka miesiêcy. Nale¿y to uwzglêdniæ, zw³aszcza kiedy na naszej mapie podró¿y umie¶cili¶my wiele miejsc do zwiedzenia. Przyk³adowo do Hong Kongu, Izraela, Japonii, Malezji czy Tajwanu wiza nie jest wymagana, a polscy tury¶ci mog± tam przebywaæ do 90 dni. W wiêkszo¶ci przypadków bêdziemy musieli wylegitymowaæ siê paszportem z minimum sze¶ciomiesiêcznym terminem wa¿no¶ci.

Z kolei na Filipinach przy pobycie do 21 dni nale¿y jedynie okazaæ bilet powrotny. W Armenii bez wizy spêdzimy 180 dni w ci±gu roku, a w Gruzji a¿ 360. Jednak do wiêkszo¶ci pañstw azjatyckich wiza jest wymagana. Za indywidualn± wizê do Chin zap³acimy od 220 z³ do 350 z³ i otrzymamy j± do tygodnia od z³o¿enia wniosku. Niestety dokumenty wizowe nale¿y z³o¿yæ i odebraæ osobi¶cie w Wydziale Konsularnym Ambasady Chiñskiej Republiki Ludowej w Warszawie, co dla osób spoza stolicy mo¿e byæ du¿ym utrudnieniem. Na wizê do Korei Pó³nocnej mo¿emy poczekaæ ju¿ cztery tygodnie, a w przypadku podró¿y przez Chiny, trzeba bêdzie dodatkowo op³aciæ wizê tranzytow±.

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zagranicznych
Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa S.A.