Listopadowa stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych wynios³a przeciêtnie 1,6 proc. Jest to spora zmiana w porównaniu z rezultatem z ubieg³ego miesi±ca, kiedy to przeciêtna miesiêczna strata funduszy osi±gnê³a rekordowy poziom 7,6 proc.
Zdecydowan± poprawê fundusze zawdziêczaj± wzrostowi cen obligacji, przeciêtnie stanowi±cych blisko 75 proc. portfeli OFE. Adam Kurowski, dyrektor Departamentu Zarz±dzania Aktywami w Axa PTE mówi, ¿e trzeba by³o posiadaæ w portfelu du¿o obligacji ze sta³ym oprocentowaniem Skarbu Pañstwa.
Wprawdzie rynek akcji ponownie przyniós³ funduszom straty, jednak nie by³y to ju¿ spadki dwucyfrowe. Gazeta przypomina, ¿e w listopadzie najwiêksza obni¿ka by³a udzia³em wska¼nika najwiêkszych spó³ek WIG20 (o 4,6 proc.), za¶ najmniejsza - sWIG80 (o 2,4 proc.).
Najlepszymi wynikami z inwestycji w listopadzie móg³ siê pochwaliæ fundusz ING, który jako jedyny wypracowa³ stopê zwrotu przekraczaj±c± 2 proc. Kolejne miejsca zajê³y: PZU Z³ota Jesieñ, Allianz i Axa. Na przeciwleg³ym biegunie (najs³abszy wynik) znalaz³y siê Generali oraz Polsat i Nordea.
Mimo dobrego wyniku w ubieg³ym miesi±cu stopa zwrotu OFE od pocz±tku roku wynosi ponad minus 15 proc. Co gorsza, fundusze s± na minusie, je¿eli wzi±æ pod uwagê wyniki za ostatnie 12 i 24 miesi±ce. Dopiero wynik inwestycyjny za ostatnie trzy lata jest dodatni. Adam Kurowski mówi, ¿e stopy zwrotu funduszy siê stabilizuj±. Wynika to z niskiego zaanga¿owania w akcje i du¿ego w obligacje skarbowe, a ten rynek ro¶nie. Kurowski zaznacza, ¿e musieliby¶my mieæ bardzo du¿e spadki kursów akcji, by niwelowa³y one zyski z obligacji.
Wed³ug danych Komisji Nadzoru Finansowego, udzia³ akcji w portfelach OFE nieznacznie wzrós³, ale wci±¿ jest bardzo niski. Na dzieñ 25 listopada wynosi³ 22 proc. (28,8 mld z³) wobec 21,5 proc. na koniec pa¼dziernika. KNF poda³a równie¿, ¿e od pocz±tku roku do 25 listopada strata OFE wynosi prawie 24 mld z³. Od szczytu hossy (najwy¿szy poziom WIG osi±gn±³ 6 lipca 2007 r.) do 25 listopada strata to 32 mld z³. Jednak od pocz±tku istnienia (1999 r.) OFE wci±¿ s± na plusie – ich zysk wynosi ponad 25 mld z³.
W listopadzie ZUS przekaza³ OFE 1,7 mld z³ tytu³em bie¿±cych sk³adek oraz w formie obligacji (w ten sposób ZUS sp³aca zaleg³e sk³adki z lat 1999 – 2002, bo wtedy mia³ k³opoty z ich bie¿±cym przekazywaniem).
W sumie od pocz±tku tego roku OFE otrzyma³y z ZUS wiêcej pieniêdzy i obligacji ni¿ w ca³ym ubieg³ym roku - 18,8 mld z³ wobec 17,7 mld z³ w 2007 r. W tym roku ZUS przeka¿e do funduszu prawdopodobnie ponad 20 mld z³. W sumie bie¿±cych sk³adek trafi do OFE o oko³o 3 mld z³ wiêcej ni¿ w 2007 r., bo ponad 19 mld z³.
Mniej z kolei ni¿ rok wcze¶niej fundusze dostan± obligacji. W tym roku do listopada otrzyma³y w tej formie 871,2 mln z³, podczas gdy w 2007r. by³a to rekordowa warto¶æ ponad 1,4 mld z³. W tym roku ZUS koñczy jednak sp³atê zaleg³ych sk³adek w formie obligacji.
¬ród³o: Rzeczpospolita
JT