¦wiat zmienia siê w wielkim tempie, a wraz z nim i my sami. Po kilku latach nasze ¿ycie potrafi odwróciæ siê o przys³owiowe 180 stopni. Dlatego dzisiaj chcia³abym po¶wiêciæ parê s³ów tematyce ryzyka ubezpieczeniowego. Czy je¶li w dniu zakupu ubezpieczenia ryzyko jest niewielkie, a pó¼niej ulegnie zmianie na du¿o wiêksze, to czy w³a¶ciciel polisy ma obowi±zek poinformowaæ o tym towarzystwo ubezpieczeniowe? Kiedy zmienia siê poziom ryzyka ubezpieczeniowego i jak tê kwestiê reguluj± przepisy? Zapraszam do lektury.
Informacje ogólne
Ryzyko w ubezpieczeniach to przede wszystkim prawdopodobieñstwo wystapienia zdarzenia powoduj±cego stratê. Przedmioty lub grupy przedmiotów tak¿e mog± byæ okre¶lane jako ryzyko w ubezpieczeniach, gdy nara¿one s± na stratê. Jest to tak¿e zdarzenie losowe powoduj±ce stratê. Dla potrzeb ubezpieczeñ przyjmuje siê, ¿e ryzykiem okre¶lamy ubezpieczon± osobê b±d¼ przedmiot, jak równie¿ niepewno¶æ, co do nastêpstw okre¶lonego zdarzenia.
W momencie wykupienia polisy na ¿ycie jeste¶ obowi±zany podaæ wszelkie informacje, które mog± wp³yn±æ na wielko¶æ ryzyka ubezpieczeniowego. Je¶li zmagasz siê z jak±¶ chorob±, uprawiasz niebezpieczny zawód lub sport ekstremalny, nie mo¿esz tego ukrywaæ.
Zmiana ryzyka
Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonuj± oceny ryzyka w chwili zakupu przez Ciebie polisy. Wiadomym jest, ¿e w ca³ym okresie obowi±zywania ubezpieczenia mo¿esz rozpocz±æ uprawianie sportu nale¿±cego do ryzykownych lub np. Twój stan zdrowia ulegnie zmianie. Gdyby¶ kupowa³ kolejn± polisê, mog³oby siê okazaæ, ¿e ryzyko ubezpieczeniowe jest teraz wiêksze. Jednak je¶li ju¿ posiadasz polisê na ¿ycie, pamiêtaj, ¿e zmiana ryzyka ubezpieczeniowego ju¿ po wystawieniu polisy nie ma znaczenia i jego zmniejszenie lub zwiêkszenie pozostaje bez wp³ywu na umowê ubezpieczenia na ¿ycie.
Mówi o tym artyku³ 816 Kodeksu cywilnego: „W razie ujawnienia okoliczno¶ci, która poci±ga za sob± istotn± zmianê prawdopodobieñstwa wypadku, ka¿da ze stron mo¿e ¿±daæ odpowiedniej zmiany wysoko¶ci sk³adki, poczynaj±c od chwili, w której zasz³a ta okoliczno¶æ, nie wcze¶niej jednak ni¿ od pocz±tku bie¿±cego okresu ubezpieczenia. W razie zg³oszenia takiego ¿±dania druga strona mo¿e w terminie 14 dni wypowiedzieæ umowê ze skutkiem natychmiastowym. Przepisu tego nie stosuje siê do ubezpieczeñ na ¿ycie”. |
Zatem je¶li w czasie trwania okresu ubezpieczenie zdarzy Ci siê zmieniæ zawód na bardziej niebezpieczny, zafascynujesz siê wspinaczk± czy nurkowaniem, zmieni siê Twoja sytuacja zawodowa (przejdziesz na rentê b±d¼ emeryturê) czy te¿ Twój stan zdrowia siê pogorszy, nie musisz informowaæ o tym towarzystwa ubezpieczeniowego. Nikt nie naliczy Ci nowej sk³adki ubezpieczeniowej. Pamiêtaj, ¿e przepis ten dotyczy tak¿e sytuacji odwrotnej. Je¶li zmienisz pracê na mniej niebezpieczn±, czy porzucisz sporty ekstremalne na rzecz zbierania znaczków, towarzystwo ubezpieczeniowe równie¿ nie zmniejszy Twojej sk³adki. Przepisy te dzia³aj± bowiem w obie strony.
Zmiana ryzyka ubezpieczeniowego ma znaczenie wy³±cznie przy wznawianiu polisy, podwy¿szaniu sumy ubezpieczenia albo przy dokupowaniu kolejnych umów dodatkowych do polisy g³ównej.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl