W poniedzia³ek 20 stycznia pierwsze województwa rozpoczê³y ferie zimowe. Przed wys³aniem dziecka na zimowisko rodzice powinni zastanowiæ siê, czy ich dziecko na pewno ma odpowiednie ubezpieczenie.
Choæ zima d³ugo kaza³a na siebie czekaæ, to szczê¶liwie jej nadej¶cie zbieg³o siê w czasie z pocz±tkiem ferii szkolnych w piêciu pierwszych województwach. Ferie to czas wzmo¿onego zainteresowania wszelkiego rodzaju zimowiskami, w¶ród których jednymi z popularniejszych s± obozy sportowe, a zw³aszcza narciarskie. Niestety udzia³ w nich zawsze wi±¿e siê ze sporym ryzykiem wypadku. Ratownicy TOPR-u podliczyli, ¿e w 2013 r. ³±cznie interweniowali przy ok. 1800 wypadkach narciarskich.
-
W okresie ubieg³ych ferii zimowych odnotowali¶my nieznaczny wzrost liczby zg³oszonych szkód w porównaniu z pozosta³ymi okresami. To poza tym czas, gdy wyra¼nie zmieniaj± siê rodzaje najczê¶ciej doznawanych urazów. W ferie s± to najczê¶ciej z³amania koñczyn (nadgarstki i rêce u snowboardzistów oraz nogi u narciarzy) oraz urazy g³owy (wstrz±¶nienia mózgu) – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeñ Detalicznych w Gothaer TU S.A.
Jako ¿e w okresie zimowisk na wypadki szczególnie nara¿one s± dzieci, rodzice przed wys³aniem ich na obóz powinni upewniæ siê, czy s± one odpowiednio ubezpieczone w razie wypadku. Zdecydowana wiêkszo¶æ dzieci, jak wynika z szacunków Biura Rzecznika Ubezpieczonych, objêta jest szkolnym ubezpieczeniem grupowym – z zakupionej w szkole ochrony korzysta ok. 80% uczniów. Czy szkolna polisa NNW na pewno sprawdzi siê w czasie zimowego wyjazdu na ferie?
W szkole ochrona jest znacznie wê¿sza
Rodzice, którzy chc± chroniæ swoje dzieci polis± NNW, maj± dwie mo¿liwo¶ci: albo kupi± ubezpieczenie w szkole, albo indywidualnie. Ni¿sza cena i uproszczone formalno¶ci to niew±tpliwe plusy pierwszego rozwi±zania, ale z regu³y stosunkowo niewysok± sumê ubezpieczenia (kwota maksymalnego odszkodowania, które mo¿na otrzymaæ po wypadku dziecka) mo¿na uznaæ za jego wadê. To dlatego, ¿e otrzymana rekompensata mo¿e po prostu nie wystarczyæ w przypadku np. powa¿nego z³amania nogi czy urazu g³owy. W przypadku kupowanych w szkole ubezpieczeñ suma ubezpieczenia wynosi najczê¶ciej 10 tys. z³, czyli znacznie mniej ni¿ w przypadku NNW kupowanego indywidualnie.
Jaka powinna byæ odpowiednia polisa?
Bardzo wa¿ne jest, aby sprawdziæ, czy w sk³ad ubezpieczenia szkolnego wchodzi klauzula kosztów leczenia i rehabilitacji nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków. Je¶li nie, to jest to sygna³, ¿e warto zaopatrzyæ siê w dodatkow± polisê uwzglêdniaj±c± takie ¶wiadczenie. Gdy dziecko wybiera siê na obóz sportowy, nale¿y ponadto oceniæ, czy aktywno¶æ na zimowisku bêdzie mia³a charakter amatorski czy wyczynowy (np. w ramach klubu sportowego). W drugim przypadku szkolna polisa mo¿e nie zadzia³a i potrzebne bêdzie oddzielne ubezpieczenie.
-
Szkolne NNW na pewno nie wystarczy tak¿e podczas zagranicznego wyjazdu, co zwi±zane jest z ograniczeniem zakresu tylko do wypadków oraz z najczê¶ciej wystêpuj±cym ograniczeniem pokrycia kosztów leczenia wy³±cznie do tych, które s± poniesione w Polsce. Za granic± koszty likwidacji szkody mog± byæ bardzo powa¿ne, zw³aszcza ¿e stosunkowo czêsto konieczna jest pilna operacja czy transportu dziecka wraz z opiekunem do Polski – dodaje Anna Materny.
PYTANIA, NA KTÓRE WARTO ODPOWIEDZIEÆ PRZED WYS£ANIEM DZIECKA NA FERIE:
-
Jakie mo¿e byæ maksymalne odszkodowanie w ramach kupionego w szkole ubezpieczenia?
-
Czy w sk³ad ubezpieczenia kupionego w szkole wchodzi klauzula kosztów leczenia i rehabilitacji NNW?
-
Czy sport uprawiany przez dziecko na obozie zostanie zakwalifikowany przez ubezpieczyciela jako wyczynowy?
-
Jakie mog± byæ koszty leczenia po wypadku za granic±?
¬ród³o:
Gothaer