Studenci ju¿ zaczynaj± uczêszczaæ na wyk³ady, zdobywaæ wiedzê z ró¿nych dziedzin. Wakacje s± ju¿ tylko odleg³ym wspomnieniem. Pierwszy miesi±c na studiach, czêsto w obcym mie¶cie jest dla m³odego cz³owieka du¿ym prze¿yciem. Nowe otoczenie, nowe problemy, wiêksza samodzielno¶æ, która ma dobre, ale i z³e strony. O co odpowiedzialny student powinien zadbaæ? Nie tylko o uczêszczanie na zajêcia, zdobywanie wiedzy, ale tak¿e o ubezpieczenie. Jednak prawd± jest, ¿e gdyby student chcia³ wykupiæ wszystkie polisy, które by³yby mu potrzebne, musia³by wydawaæ na nie miesiêcznie nawet kilkaset z³otych. Jakie zatem ubezpieczenia powinny byæ dla studenta najistotniejsze? Które przede wszystkim powinien nabyæ? W praktyce wiêkszo¶æ studentów nie ma ¿adnej ochrony ubezpieczeniowej poza grupowym ubezpieczeniem NNW, zorganizowanym przez uczelniê, czy incydentalnie kupowan± polis± turystyczn±.
W wiêkszo¶ci wypadków studenci s± objêci bardzo skromn± ochron± ubezpieczeniow±. Zwykle ogranicza siê ona do posiadania grupowej polisy NNW w ramach programu zorganizowanego przez uczelniê. Nale¿y jednak byæ ¶wiadomym faktu, ¿e towarzystwo nie zawsze wyp³aci studentowi odszkodowanie. Je¶li oka¿e siê, ¿e student mia³ wypadek bêd±c nietrze¼wym lub pod wp³ywem narkotyków, wówczas nici z odszkodowania.
Ubezpiecz swoje rzeczy
Wiêkszo¶æ studentów wynajmuje mieszkanie . Umowa najmu takiego mieszkania jasno okre¶la odpowiedzialno¶æ w³a¶ciciela mieszkania i nowych nabywców. Je¶li zatem zdarzy³oby siê w³amanie i zginê³yby Twoje rzeczy, wówczas nie otrzymasz ¿adnego odszkodowania. Chyba, ¿e wykupisz ubezpieczenie. Ubezpieczenie warto wykupiæ zw³aszcza wtedy, gdy Twoje mieszkanie jest w niebezpiecznej dzielnicy, jest s³abo zabezpieczone przed w³amaniem, a trzymasz w nim kilka warto¶ciowych przedmiotów.
Ubezpiecz siê, je¶li czeka Ciê wyjazd
Je¶li planujesz wyjazd w celach turystycznych warto pomy¶leæ o takim ubezpieczeniu. Zanim jednak je wykupisz zwróæ uwagê na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia ochronê ubezpieczeniow± wypadki maj±ce miejsce podczas pracy albo przy uprawianiu sportów. Przed podpisaniem umowy trzeba koniecznie sprawdziæ, czy standardowa polisa obejmuje Np. wypadki zwi±zane z nurkowaniem czy wspinaczk± górsk±. Zwykle, aby polisa wziê³a pod uwagê takie wypadki, konieczne jest op³acenie wy¿szej sk³adki.
U
bezpiecz samochód
Studenci, którzy maj± samochód, próbuj± czasem oszczêdzaæ, rejestruj±c go na rodziców, którzy mieszkaj± w innym mie¶cie. Chc± unikn±æ w ten sposób zwy¿ki za m³ody wiek, krótki sta¿ za kierownic± czy u¿ywanie pojazdu w du¿ym mie¶cie. Jednak takie k³amstwo wcale nie wychodzi na dobre. W razie wypadku, w którym bra³o udzia³ dziecko, a nie rodzic, ubezpieczyciel obni¿y odszkodowanie w takim samym procencie, ile wynosi³a unikniêta zwy¿ka. Poniewa¿ wynosi ona zwykle 25-50 % to w³a¶nie o tyle mniejsza bêdzie wyp³ata.
Inne
Warto pomy¶leæ o polisie OC w ¿yciu prywatnym. Nie jest to wielki wydatek, a pozwala unikn±æ k³opotów, je¶li w wyniku nieuwagi kto¶ zaleje mieszkanie czy wywo³a po¿ar. Pamiêtaj, ¿e wynajmuj±c mieszkanie jeste¶ odpowiedzialny zarówno za siebie jak i za s±siadów. Je¶li zepsuje ci siê pralka czy pêknie rura i zalejesz s±siada, bêdziesz musia³ pokryæ koszty. Zatem lepiej posiadaæ zabezpieczenie od tego typu wypadków i móc spaæ spokojnie.
Je¶li studiujesz i jednocze¶nie pracujesz warto pomy¶leæ o odk³adaniu pieniêdzy na przysz³o¶æ. Im szybciej zdasz sobie sprawê z tego, ¿e nie masz co liczyæ na spokojn± staro¶æ, która zafunduje Ci ZUS, tym lepiej dla Ciebie. M³odzi ludzie maj± korzystniejsze wspó³czynniki, czyli p³ac± ni¿sze sk³adki. Je¶li zatem masz swoje pieni±dze, warto ich niewielk± czê¶æ przeznaczyæ na systematyczne oszczêdzanie (Np. ubezpieczenie inwestycyjne, oszczêdno¶ciowe).
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl