Do 30 listopada minister zdrowia powinien wydaæ rozporz±dzenie w sprawie okre¶lenia wysoko¶ci podatku Religi. Jednak, jak do tej pory, rozporz±dzenie nie ukaza³o.
W takiej sytuacji towarzystwa nie bêd± go musia³y w przysz³ym roku p³aciæ, nawet je¶li prezydent nie podpisze ustawy znosz±cej podatek. Opó¼nienie w wydaniu rozporz±dzenia dawa³oby mo¿liwo¶æ podwa¿enia tego aktu. Ustawa znosz±ca podatek Religi zosta³a przyjêta w ¶rodê przez Senat. Brak konieczno¶ci p³acenia 12 proc. rycza³tu pozwoli³oby towarzystwom na utrzymanie cen na niezmienionym poziomie albo nawet obni¿ki dla niektórych segmentów klientów na bardzo konkurencyjnym rynku. W przysz³ym roku rywalizacja miêdzy ubezpieczycielami w tym segmencie mo¿e byæ ostra. Powód? Mo¿na siê spodziewaæ, ¿e samochodów do ubezpieczenia bêdzie przybywa³o mniej ni¿ w tym roku.
Witold Jaworski, cz³onek zarz±du PZU SA mówi, ¿e nie nale¿y siê jednak spodziewaæ, i¿ stawki dla wszystkich kupuj±cych OC nagle spadn± np. 10 proc. Jaworski dodaje, ¿e je¶li do obni¿ek stawek dojdzie, to bêd± one dotyczy³y raczej kierowców powoduj±cych mniej szkód. Cz³onek zarz±du PZU SA podkre¶la, ¿e obni¿ki nie s± jednak pewne, bo jednocze¶nie pojawi³y siê nowe przepisy nakazuj±ce wyp³atê zado¶æuczynieñ za ¶mieræ osoby bliskiej w wypadku. Jeszcze nie wiadomo, jakie bêd± to koszty, ale warto¶æ wyp³at mo¿e byæ podobna do kwot, jakie PZU SA p³aci z tytu³u podatku Religi.
Oprócz tego trzeba te¿ pamiêtaæ o rosn±cych wyp³atach odszkodowañ, szczególnie z tytu³u szkód osobowych. Wed³ug danych PZU SA obecnie ich ¶rednia wysoko¶æ wynosi ok. 16 tys. z³. Towarzystwom doskwieraj± te¿ rosn±ce wyp³aty za szkody spowodowane za granic±, które s± pokrywane ze zwyk³ych polis OC.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT