W ubieg³ym roku w³a¶ciciele pojazdów zap³acili za brak OC rekordow± sumê – ³±cznie blisko 26 mln z³otych kar, czyli o ponad 10 mln z³otych wiêcej ni¿ rok wcze¶niej. To efekt coraz wiêkszej skuteczno¶ci Funduszu w ¶ciganiu nieubezpieczonych. Od 1 stycznia 2014 roku pe³na kara za brak OC, dla auta osobowego, wzros³a o 5 proc. - do 3360 z³otych.
-
Wp³yw na rekordowe przychody z op³at karnych za brak komunikacyjnego OC ma coraz wiêksza skuteczno¶æ Funduszu w wykrywaniu nieubezpieczonych – mówi Joanna Pasturczak, Dyrektor Pionu Op³at UFG. -
W ubieg³ym roku prawie dwukrotnie wzros³a liczba ujawnionych - w wyniku w³asnych kontroli Funduszu - przypadków braku OC – dodaje. Od pocz±tku roku do koñca listopada 2013 roku wezwania do zap³aty kary otrzyma³o dziêki temu prawie 16 tys. kierowców.
Jednym za sposobów na nieubezpieczonych jest identyfikowanie ich na podstawie informacji w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC, któr± administruje UFG (specjalny program wykrywa m.in. przerwy w ubezpieczeniu). W tym samym czasie Fundusz wys³a³ pisma wzywaj±ce do zap³acenia kary do prawie 45 tys. posiadaczy pojazdów, o 12 tys. wezwañ wiêcej ni¿ w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Nie bez znaczenia dla wzrostu przychodów z kar za brak OC ma równie¿ zmiana sposobu ich naliczania od 2012 roku: zamiast w relacji do kursu euro, wysoko¶æ sankcji kalkulowana jest teraz na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracê w Polsce. Wówczas to, czyli od 1 stycznia 2012 roku, podstawowa kara za brak OC wzros³a z 1980 do 3000 z³otych (samochód osobowy, brak polisy ponad 14 dni).
–
Podwy¿ka ta równie¿ przyczyni³a siê do ubieg³orocznego wzrostu przychodów UFG z kar, bowiem odzyskiwanie op³at karnych jest przesuniête w czasie – wyja¶nia Joanna Pasturczak. –
Jednak aktualnie kary te windykowane s± znacznie sprawniej ni¿ w latach poprzednich - dodaje.
To efekt przede wszystkim:
-
zmiany systemu informatycznego,
-
przej¶cia na pracê z dokumentem elektronicznym,
-
automatyzacji wybranych procesów w UFG.
Obecnie od skierowania wezwania o okazanie wa¿nej polisy lub zap³acenie kary – do wystawienia tytu³u wykonawczego dla urzêdu skarbowego w celu ¶ci±gniêcia kary - mijaj± przeciêtnie cztery miesi±ce. Obowi±zuj±ce od 1 stycznia 2014 roku, nowe stawki op³at karnych za brak komunikacyjnego OC znale¼æ mo¿na na www.ufg.pl w zak³adce „U¿yteczne informacje: Op³aty karne".
Do g³ównych zadañ UFG nale¿y pilnowanie szczelno¶ci systemu ubezpieczeñ komunikacyjnych OC. Poza ¶ciganiem kierowców bez OC Fundusz zajmuje siê równie¿ wyp³at± odszkodowañ osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców.
UFG administruje te¿ ogólnopolsk± baz± ubezpieczeñ komunikacyjnych OC i AC (ponad 230 mln rekordów o: sprzedanych polisach, zg³oszonych i wyp³aconych odszkodowaniach z tych polis; równie¿ w latach poprzednich ). Ubezpieczyciele komunikacyjni powszechnie wykorzystuj± bazê do oceny ryzyka potencjalnego klienta oraz wyliczania wysoko¶ci sk³adki za OC i AC, w zale¿no¶ci od jego historii ubezpieczenia (m.in. liczba wypadków).
¬ród³o:
UFG