Ka¿dy z pracuj±cych Polaków p³aci co miesi±c sto z³otych na swoich znajomych, którzy mieli szczê¶cie znale¼æ siê w jednej z uprzywilejowanych grup, maj±cych prawo do wcze¶niejszej emerytury.
Tej jawnej spo³ecznej niesprawiedliwo¶ci maj± zapobiec planowane reformy. Przede wszystkim ograniczenie ilo¶ci zawodów którym przys³uguj± wcze¶niejsze emerytury, oraz sztandarowy program obecnego rz±du aktywizacji obywateli po piêædziesi±tce.
Swoich przywilejów broni± zwi±zki zawodowe, które chc± wcze¶niejszych emerytur dla jak najwiêkszej ilo¶ci grup spo³ecznych. W Polsce zaledwie 28 procent osób po piêædziesi±tce pracuje. Plasuje to nas na szarym koñcu krajów Unii Europejskiej. Nieuchronnie prowadzi to do finansowej katastrofy. Bo ¶wiadczeniami uprzywilejowanych grup jest obci±¿ona reszta spo³eczeñstwa. Z roku na rok sytuacja jest gorsza, bo w Polsce jest coraz wiêcej starszych ludzi, a coraz mniej m³odych pracuj±cych. Rz±d chce ograniczyæ z 1,1 miliona do 270 tysiêcy
liczbê osób, które mia³yby prawo korzystaæ z wcze¶niejszych ¶wiadczeñ.
Wiceminister pracy Agnieszka Ch³oñ – Domiñczak wyja¶nia, ¿e o przyznaniu prawa do emerytury pomostowej decydowa³y wzglêdy medyczne. Grupy zawodowe nie trac±ce przywilejów to takie których przedstawiciele pracowali w niskiej lub wysokiej temperaturze, pod ziemi±, na wodzie, w powietrzu, w pomieszczeniach o bardzo ma³ej kubaturze, albo w du¿ym stresie. Je¿eli rz±d szybko nie uchwali tej wzbudzaj±cej kontrowersje ustawy, to wtedy Polacy zostan± pozbawieni jakichkolwiek przywilejów. Obecna ustawa wygasa z koñcem tego roku.
Tymczasem minister pracy Jolanta Fedak musi walczyæ z ministrem finansów Jackiem Rostowskim o ka¿d± z³otówkê. Minister finansów nie zgadza siê na to, by bud¿et pañstwa p³aci³ 1 tysi±c z³otych brutto zasi³ku dla 50 – letnich bezrobotnych, którzy siê dokszta³caj±. Jego zdaniem mog³oby to uszczupliæ wp³ywy do bud¿etu o kilkaset milionów z³otych. W specjalnym programie dla osób po piêædziesi±tce maj± zostaæ stworzone specjalne udogodnienia zarówno dla osób chc±cych dalej pracowaæ, jak i dla pracodawców ich zatrudniaj±cych.
Z bud¿etu pañstwa maja byæ finansowane kursy i szkolenia dla osób po 50. Rozwa¿ane jest wprowadzenie bonów edukacyjnych lub stypendiów. Przy urzêdach pracy mia³yby byæ tworzone specjalne centra doszkalaj±ce starsze osoby i pomagaj±ce im w znalezieniu pracy. Promowani te¿ byliby przedsiêbiorcy zatrudniaj±cy osoby po 50 w niepe³nym wymiarze godzin lub na zasadzie telepracy. Nast±pi³o by tez zmniejszenie kosztów pracy przez zwolnienie pracodawców z czê¶ci sk³adek na ¶wiadczenia socjalne i zdrowotne.
Wprowadzenie programu mia³oby doprowadziæ do zwiêkszenia aktywno¶ci zawodowej osób starszych. Prognozy mówi± o wzro¶cie do 40 procent do 2012 pracuj±cych osób po 50, a do roku 2020 do 50 procent.
¬ród³o: Polska
JT