Samo posiadanie ubezpieczenia to jeszcze za ma³o. Taka forma ochrony sprawdzi siê dopiero wtedy, gdy bêdzie w stanie pokryæ szkody towarzysz±ce zdarzeniu. Oczywi¶cie, nie ka¿da strata da siê przeliczyæ na pieni±dze, ale za skutki towarzysz±ce np. ¶mierci lepiej, ¿eby zap³aci³ ubezpieczyciel ni¿ pogr±¿ona w ¿a³obie rodzina.
Przy podpisywaniu umowy nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê na kilka elementów, które w razie wyst±pienia szkody bêd± mia³y kluczowe znaczenie przy wyp³acie nale¿nego (b±d¼ nie)
odszkodowania. S± to przede wszystkim:
-
wy³±czenia odpowiedzialno¶ci,
-
zakres ubezpieczenia podstawowego i rozszerzonego,
-
liczba rozszerzeñ,
-
opinie (specjalistyczne fora, rankingi, artyku³y).
Ka¿de z powy¿szych elementów to jednak tylko kryterium, jakim nale¿y kierowaæ siê przy wybieraniu
polisy na ¿ycie. Jej dopasowanie w przypadku ró¿nych osób ubezpieczonych bêdzie oznacza³o co innego. Zw³aszcza, gdy ubezpieczyciel bierze pod uwagê choæby wiek i stan zdrowia klienta.
Dopasuj sk³adniki polisy
Ubezpieczenia na ¿ycie w liczbach
„Polacy rzadziej wybieraj± ubezpieczenia na ¿ycie” – taki uproszczony wniosek p³ynie z ostatniego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeñ podsumowuj±cej dane za II kwarta³ 2016 roku. Tendencja spadkowa ma odniesienie do analogicznego okresu w roku poprzednim. Obni¿eniu uleg³a nie tylko warto¶æ
sk³adki. Zmala³a te¿ warto¶æ ¶wiadczeñ w
ubezpieczeniach na ¿ycie.
Wyniki dostarczone przez PIU mog± niepokoiæ nie tylko ¶rodowisko bran¿owe, ale równie¿ samych konsumentów. Z drugiej jednak strony, je¶li wzi±æ pod uwagê ca³e pó³rocze 2016 roku, polscy
ubezpieczyciele wyp³acili klientom oraz osobom poszkodowanym nieco ponad 9 mld z³ ¶wiadczeñ z tytu³u polis ¿yciowych.
Czy to du¿o? Na pewno mniej ni¿ przed rokiem, tyle ¿e wp³yw na przytoczone liczby mia³y zmiany w ustawie o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, co w praktyce oznacza³o konieczno¶æ dostarczania klientowi przed podpisaniem
umowy ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym wiêkszej ilo¶ci informacji.
- Zmiany skutkuj± spadkiem sprzeda¿y takich produktów, jednak przede wszystkim prowadz± do bardziej ¶wiadomego wyboru us³ugi przez klienta i ograniczaj± do minimum ryzyko niedopasowania produktu do potrzeb – wyja¶nia Jan Grzegorz Pr±dzyñski, prezes zarz±du PIU.
Infografika 1. O tym nale¿y bezwzglêdnie pamiêtaæ, chc±c zakupiæ dobrane ubezpieczenie na ¿ycie
¬ród³o: Opracowanie w³asne
Powody zawierania umowy ubezpieczenia
Ubezpieczenie na ¿ycie to produkt chroni±cy finansowo rodzinê ubezpieczonego na wypadek jego ¶mierci. Ta definicja dotyczy wersji podstawowej, która jest przez wiêkszo¶æ ubezpieczonych rozszerzana o
umowy dodatkowe – w zale¿no¶ci od indywidualnych potrzeb.
Coraz wiêcej konsumentów rozwa¿a posiadanie
ubezpieczenia na ¿ycie nie tylko w celach ochronnych (dla siebie lub najbli¿szych), ale tak¿e jako formê
zabezpieczenia finansowego na przysz³o¶æ, po przej¶ciu na emeryturê dla zapewnienia sobie dodatkowych ¶rodków.
- Na znaczeniu bêdzie zyskiwa³o dobrowolne, systematyczne oszczêdzanie. Rynek ubezpieczeñ na ¿ycie jest stworzony do tego, by zapewniaæ d³ugoterminowe zabezpieczenie finansowe i niezale¿nie od kszta³tu produktów oszczêdno¶ciowych, pozostanie kluczowym segmentem zabezpieczenia emerytalnego – podkre¶la prezes zarz±du PIU.
Bez wzglêdu na powód, dla którego wybierane jest ubezpieczenie na ¿ycie, faktem jest, ¿e ponad 50% Polaków jest objêtych tak± polis±, choæ w ró¿nej formie – szkolne, pracownicze oraz indywidualne.
Micha³ Ratajczak
Porównaj oferty!
Kup ubezpieczenie